شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

با توجه به  نوسانات ارزی، خواهشمند است جهت اطلاع دقیق از موجودی کالاها و همچنین قیمتِ بروز، لطفا قبل از خرید، با کارشناسان فروش، تماس حاصل فرمائید. (۰۹۱۲۴۴۳۸۰۴۴ آقای علی سوری)

تأثیر دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس

تأثیر دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس

در این ماله از دنسیس در مورد تاثیر دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس صحبت میکنیم. با ما همراه باشید.

 

با همه گیری ویروس کرونا و خطر انتقال ویروس، توجه مردم و سازمان بهداشت جهانی بیش از پیش به راه‌های حفاظتی فردی و پیشگیری از سرایت و انتقال بیماری‌ها و انواع ویروس جلب شده است. همان طور که از آثار دوران همه گیری سویه‌های مختلف کرونا پیداست توجه عموم و سازمان بهداشت در این دوران پر چالش به اطلاع رسانی و آموزش راه‌های حفاظتی از انتقال ویروس بوده و پروتکل‌هایی در مورد راه‌های حفاظت از دریچه‌های ورود و انتقال ویروس از جمله دست‌ها، دهان، چشم و.. ارائه شده است.

 

یکی از مهمترین و کارآمدترین ابزارهای محافظتی فردی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا پس از ماسک، دستکش بوده و هست. به خصوص دستکش‌ لاتکس و جراحی نقش اساسی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا داشته‌اند. اما سوالی که در این دوران بسیار مطرح شده، این است که آیا دستکش های نخی نیز تاثیری در جلوگیری از انتقال ویروس‌ها دارند یا خیر؟ دستکش های نخی تا حدی کارآمد هستند که بتوان به چشم ابزاری حفاظتی از انتقال ویروس به آن نگاه کرد؟ اگر آری، شیوه بهتر استفاده از این دستکش‌‌ها چیست؟

 

در ادامه این نوشته قصد داریم به طور جامع و به بیان ساده و کاربردی به بررسی تاثیر دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس پرداخته و کارآمدترین ابزارهای محافظتی دست در انتقال ویروس کرونا را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

 

راه‌های حفاظتی و پیشگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق دست

 

دستان ما از مهمترین اعضای ارتباطی ما با دنیای بیرون بوده و به دلیل اینکه عضو اصلی لامسه ما هستند، به طرز قابل توجهی با دنیای بیرون و مضرات و بیماری‌هایش تماس دارند. بی شک مهمترین و تاثیرگذارترین اقدام برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا و بیماری‌های ویروسی از طریق دست، شستشوی مداوم و اصولی آن و همچنین ضد عفونی دستان با الکل طبی است.

 

اما در مورد اینکه آیا دستکش‌ها تاثیری در این پیشگیری دارند یا خیر تحقیقات زیادی صورت گرفته و طبق اطلاعاتی که از منابع موثق و نتایج بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی وجود دارد، بهترین دستکش‌ها دستکش‌های لاتکسی یا اصطلاحا جراحی هستند. این دستکش‌ها مقاومت خوبی در برابر کشش داشته و با ماندگاری بالا و قابلیت شستشو کارایی بسیار بالایی در ایام همه‌گیری کرونا دارند.

 

مسئله‌ای که در استفاده از این دستکش‌ها وجود دارد، این است که دستکش‌های لاتکسی برای برخی افراد مشکلات پوستی ایجاد کرده و سبب ایجاد علائم آلرژی و حساسیت پوستی از جمله کهیر، اگزما، جوش، سوزش و خارش می‌شوند. این موضوع بابت جنس خاصی که دستکش‌های لاتکس دارند سبب می‌شود برای همگان مناسب نبوده و افراد به خصوص در دوران شیوع ویروس کرونا به دنبال جایگزین نخی و ضد حساسیت آن باشند.  

 

مطلب پیشنهادی: روشی به نام بلیچینگ؛ موثر در سفیدی دندان

 

پیشگیری از انتقال ویروس با دستکش؛ دستکش لاتکس یا نخی؟

 

در مورد پیشگیری از انتقال ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا، بهترین و کارامدترین دستکش‌ها دستکش‌های لاتکسی هستند. در حقیقت اصلی‌ترین ویژگی که باعث کارآمدی دستکش‌های لاتکسی و پلیمری پلی پروپیلن در پیشگیری از انتقال انواع ویروس‌ها می‌شود، نبود منافذ در ساختار این دستکش‌هاست. دستکش‌های لاتکسی با ساختار فشرده و بدون منفذ پلیمری به خوبی از نفوذ ویروس‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند. افزون بر این، دستکش‌های لاتکسی قابل شستشو و استفاده از مواد ضد عفونی کننده هستند و ماندگاری و کارایی بیشتری در طولانی مدت دارند.

 

 البته توجه داشته باشید که دستکش‌های لاتکس و پلیمری و جراحی نیز زمانی به حداکثر کارایی و مقاومت خود در پیشگیری از نفوذ و انتقال ویروس‌ها می‌رسند که تماسی از دستکش با صورت و دهان صورت نگیرد و شستشو و ضد عفونی و تعویض آن‌ها به طور منظم انجام شود.

 

اما دستکش‌های نخی چه؟ آیا در پیشگیری از انتقال ویروس موثر هستند؟ در واقع پژوهشی به طور مستقیم و اختصاصی به نقش دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا نپرداخته اما طبق بررسی‌های انجام شده و ویژگی‌هایی که این دستکش‌‌ها دارند می‌توان نتیجه گرفت که دستکش‌ های نخی به دلیل منافذ زیادی که دارند، به ویروس‌ها و عوامل بیماری زا اجازه نفوذ می‌دهند و برای پیشگیری از انتقال ویروس موثر نیستند.

 

بنابراین اگر به دنبال بهترین و کارآمدترین ابزارهای محافظتی به جهت پیشگیری از انتقال ویروس هستید و به دستکش‌های لاتکس آلرژی ندارید، این دستکش‌ها را انتخاب کرده و اگر نمی‌توانید از این جنس دستکش مفید استفاده کنید، به شستشوی مداوم و اصولی دست‌ها اهمیت دهید. فراموش نکنید که با وجود استفاده از دستکش، شستشوی دست و ضد عفونی کردن آن با الکل تاثیر به سزایی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا دارد.

 

کاربرد دستکش های نخی در زمان همه گیری ویروس کرونا

 

در بخش قبل به طور کلی به تاثیر دستکش های نخی و لاتکس در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا پرداختیم و دریافتیم که دستکش های نخی با دارا بودن منافذ زیاد ابزار کارآمدی برای جلوگیری از انتقال ویروس‌ها نیستند. اما آیا این بدان معنی است که دستکش های نخی هیچ کاربردی در زمان همه گیری ویروس کرونا ندارند؟ در حقیقت پاسخ این سوال خیر است.

 

البته که دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس کاربردی ندارند اما در دوران کرونا که مواد شوینده و تماس زیاد الکل و مواد ضد عفونی با دست، تاثیر منفی شدیدی بر سلامت پوست داشته‌اند، وجود دستکش ضد حساسیت، بهداشتی، لطیف و ضد تعریق مثل دستکش نخی می‌تواند به ترمیم و بهبود سلامت پوست کمک شایانی کند.

 

مواد شوینده شیمیایی، الکل طبی، ژل‌های ضد عفونی و.. همه و همه باعث خشکی و تحریک پوست شده و در دراز مدت می‌توانند سبب علائم آلرژی پوستی چون جوش، کهیر، اگزما، سوزش، خارش و.. شوند. این مشکلات که از رایج‌ترین مشکلات جانبی دوران همه‌گیری کرونا  بوده‌اند، با استفاده از کرم‌های ترمیم کننده و دستکش های نخی برطرف می‌شوند. برای افرادی که از این مشکلات رنج می‌برند کرم‌های ترمیم کننده پوستی تجویز می‌شود که با دستکش های نخی پوست را پوشش داده و فرصت ترمیم آن را فراهم می‌کنند.

 

مطلب پیشنهادی: دستکش لاتکس و اهمیت استفاده از آن

 

 

سخن پایانی

 

در این نوشته سعی کردیم به طور کامل و کاربردی به بررسی تاثیر دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس و به طور اختصاصی ویروس کرونا بپردازیم. هر چند که دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا آنچنان موثر و کارآمد نیستند اما در این روزها می‌توانند وسیله‌ای مفید برای ترمیم مشکلات پوستی باشند. فراموش نکنید که هیچ راهی از رعایت فاصله اجتماعی، ماسک و شستشوی مداوم و اصولی دست‌ها در پیشگیری از انتقال ویروس موثر نیست.

انصراف از نظر