شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
مهاجرت به زیرساخت جدید
مهاجرت به زیرساخت جدید

همراهان همیشگی دنسیس سلام

بعد از گذشت نزدیک به سه سال از تاسیس مجموعه دندانه و تغییر مدیریت شرکت، برآن شدیم که زیرساخت وب سایت دنسیس را به روز کنیم، که هم بتوانیم ایرادات گذشته سایت را برطرف کنیم و هم نگاهی به توسعه های آتی و برنامه های پیش رو شرکت داشته باشیم

 

با توجه به تغییر کلی وب سایت موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • وب سایت قدیمی شرکت تا انتهای سال در آدرس old.dansis.ir در دسترس خواهد بود.
 • در صورتی که در وب سایت قبلی ثبت نام کرده باشید، اطلاعات حساب کاربری شما منتقل شده است، شما می توانید با درخواست تغییر کلمه عبور، با همان آدرس ایمیل وارد حساب کاربری خود بشوید.
 • فاکتور هایی که پرداخت آن ها موفق بوده است، به وب سایت جدید منتقل شده است و فاکتور های بدون پرداخت در وب سایت فعلی وجود ندارد، در صورت نیاز به وب سایت قبلی مراجعه کنید.
 • دسته بندی ها، محصولات مطابق با وب سایت قبلی می باشد، هرچند در نظر داریم که پایش کلی در محتوا سایت و دسته بندی ها و محصولات داشته باشیم، لذا ممکن است در آینده قسمتی از دسته بندی ها و محصولات در دسترس نباشد.
 • قیمت محصولات مطابق با وب سایت قبلی می باشد ولی به مرور با بروز کردن لیست ها توسط تامین کنندگان قیمت ها و موجودی محصولات نیز بروز می شود.
 • ممکن است هنگام استفاده از سایت، در رابط کاربری، خطا و یا مشکلی مشاهده بفرمایید، ضمن عرض عذرخواهی تقاضا داریم که این مشکلات را از قسمت تماس با ما، و یا یکی از راه های ارتباطی با ما در میان بگذارید، کارشناسان فنی شرکت به طور پیوسته مشغول بر طرف کردن مشکلات شما کاربران عزیز هستند
 • لینک های صفحات سایت مطابق با وب سایت قدیم هست، با این وجود ممکن است بعضی از لینک های ورودی از گوگل با خطا مواجه شوند. شما می توانید صفحات و یا محصولات مورد نظر خودتان را از قسمت جستجو و یا دسته بندی ها پیدا کنید.
 • وب سایت همزمان با بهره برداری در حال توسعه هست و امیدواریم بتوانیم تجربه شیرینی را از یک خرید راحت برای شما به ارمغان بیاورید.

 

در آخر از صبر و حسن نظر شما سروران که در این مدت مشکلات شرکت و سایت را تحمل کردید، سپاسگزاری می کنیم، و امید است که مشکلات گذشته تکرار نشود

 

در کنار شما هستیم

تیم دنسیس

نتایج آزمون ملی دندانپزشکی اعلام شد
نتایج آزمون ملی دندانپزشکی اعلام شد

 

نتایج چهاردهمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندانپزشکی عمومی اعلام شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، چهاردهمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندانپزشکی عمومی پنجشنبه ۱۱ دیماه ۹۹ به روش الکترونیک با حضور ۳۰۵ نفر در دو حوزه امتحانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

نتایج آزمون کتبی داوطلبان در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir قابل مشاهده است.

قبول شدگان بخش کتبی، می توانند برای شرکت در آزمون مرحله نظری از روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹ به سایت اینترنتی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه کنند.

لینک خبر:خبر گذاری مهر

قیمت‌ مناسب ایمپلنت دندان در سال ۹۹
قیمت‌ مناسب ایمپلنت دندان در سال ۹۹

 

یکی از عوامل موثر بر کیفیت، طول عمر و قیمت ایمپلنت دندان، تخصص دندانپزشک و تبحر او در انجام ایمپلنت دندان است که باید آن را مدنظر قرار دهید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته می‌باشد که این درمان بیشترین طول عمر را در بین درمان‌های مشابه دارد. ساختار کارکرد ایمپلنت دندان به این صورت است که پایه‌ای تیتانیومی را دندانپزشک در درون فک بیمار قرار می‌دهد و اباتمنت و روکش را برای روی آن قرار می‌دهد. فلز تیتانیوم سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان دارد و به استخوان فک شما به خوبی و بدون هیچ حساسیتی جوش می‌خورد.

 

اجزای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

* فیکسچر یا پایه: فیکسچر همان پایه‌ای است که دندانپزشک پایه ایمپلنت را در درون فک شما قرار می‌دهد تا به استخوان فک شما جوش بخورد.

* اباتمنت: اباتمنت رابطی بین پایه ایمپلنت بوده و بر روی پایه ایمپلنت سوار شده و پایه ایمپلنت بر روی آن قرار می‌گیرد.

* روکش یا پروتز ایمپلنت: در واقع نقشی شبیه به تاج دندان دارد و بخشی از ایمپلنت است که در دهان شما به صورت کامل نمایان است.

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی در مدل‌های مختلفی هستند و همانطور که مشخص است دارای‌های هزینه‌های متفاوتی می‌باشد. قیمت ایمپلنت دندان در نوع برند و کشور سازنده، جنس روکش و تخصص دندانپزشکی که ایمپلنت را برای شما قرار می‌دهد، بستگی دارد.

 

قیمت ایمپلنت

عوامل مؤثر بر قیمت ایمپلنت

* برند و کشور سازنده ایمپلنت

* جنس روکش ایمپلنت

* تخصص دندانپزشک

* درمان‌های جانبی ایمپلنت مانند سینوس لیفت و پیوند استخوان

 

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان می‌باشد. همچنین گفته شد که ایمپلنت دندان در نوع و انواع گوناگون وجود دارند. ایمپلنت فوری یکی دیگر از می‌توان گفت نوع درمان ایمپلنت است که در طول درمان آن بسیار کمتر از درمان ایمپلنت‌های ساده بوده و بیمار سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود می‌رسد.

در انجام درمان ایمپلنت‌های ساده، دندانپزشک بعد از قرار دادن پایه در درون فک بیمار، حدود یک تا چند ماه صبر می‌کند تا پایه ایمپلنت به خوبی با فک شما جوش بخورد و سپس بعد از قالبگیری دندان، روکش ایمپلنت شما بر روی آن قرار می‌گیرد.

در ایمپلنت‌های فوری، تمامی مراحل ایمپلنت در یک الی چند جلسه انجام می‌شود. اما باید گفته شود که انجام ایمپلنت فوری به شرایط خاص تری نسبت به ایمپلنت دارد و از پایه‌های ایمپلنتی مخصوص استفاده می‌شود. همچنین بیمار باید از شرایط فیزیکی مناسبی برخوردار باشد.

 

مزایای ایمپلنت فوری

* طول درمان کمتر

* تعداد جلسات پایین‌تر درمان

* بیمار زیبایی خود را زودتر بدست آورد.

* به دلیل وجود جلسات درمان کمتر، بیمار درد کمتری را احساس می‌کند.

 

قیمت ایمپلنت فوری

همانطور که گفته شد یکی از بزرگترین عوامل مؤثر بر کیفیت، طول عمر و قیمت ایمپلنت دندان، تخصص دندانپزشک و تبحر او در انجام ایمپلنت دندان می‌باشد. شما باید از تخصص، تبحر و موفقیت‌های دندانپزشک در انجام در ایمپلنت دندان مطمئن باشید.

 

یک متخصص ایمپلنت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

* بررسی کامل وضعیت دهان، دندان و استخوان فک شما

* انتخاب بهترین نوع برند ایمپلنت با مشورت با شما

* استفاده از تکنولوژی‌های مدرن برای انجام درمان

* موفقیت بالا در انجام درمان و رضایت بیمار

 

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

نمی‌توان گفت که ایمپلنت دندان به طور کامل هیچ دردی ندارد و شما دردی را احساس نمی‌کنید. در زمان انجام جراحی ایمپلنت به علت بی حسی شما دردی احساس نمی‌کنید اما بعد از جراحی ممکن است که تا چند روز بعد از جراحی درد وجود داشته باشد که غیرقابل تحمل نیست.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از مسکن‌ها و مراقبت‌های ویژه ای که دکتر به شما پیشنهاد می‌دهد این درد را به کمترین حد خود برسانید.

 

ایمپلنت دندان چند سال عمر می‌کند؟

طول عمر ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمان، تا حد بسیار قابل توجهی بیشتر است. طول عمر ایمپلنت‌های دندانی اصولاً بیشتر از ۲۵ سال است و شما می‌توانید با مراقبت از ایمپلنت دندان این طول عمر را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

همچنین یکی از عوامل بسیار مؤثر بر طول عمر ایمپلنت دندان، جنس پایه ایمپلنت می‌باشد. ضمانت‌های ایمپلنت‌های دندانی از ۲ سال تا به صورت مادام العمر موجود می‌باشد. همچنین تبحر دندانپزشک بر این طول عمر بسیار موثر می‌باشد.

 

آیا ایمپلنت دندان محدودیت سنی دارد؟

ایمپلنت دندان محدودیت خاص سنی ندارد. اما محدودیت‌هایی برای ایمپلنت دندان وجود دارد که به سینوس و استخوان‌های فک شما مربوط است. همچنین برای افراد زیر ۱۸ سال ایمپلنت انجام نمی‌شود زیرا فک آنها به طول کامل رشد نکرده است. بهتر است درباره این محدودیت‌ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

لینک خبر:خبرگذاری مهر

هر آنچه که باید درباره دندان عقل بدانید!
هر آنچه که باید درباره دندان عقل بدانید!

شاید شما هم شنیده باشید که برخی افراد از نداشتن و یا در نیامدن دندان عقل بگویند، اما آیا به راستی همه افراد باید دندان عقل داشته باشند و درنیامدن دندان عقل نگران کننده است؟

 

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، طبق گفته دندانپزشکان آمریکایی دندان عقل بین سنین ۱۷ الی ۲۵ سالگی رشد می‌کند و پشت دندان‌های آسیاب عقب قرار می‌گیرند تعداد آن‌ها ۴ تا می‌باشد و در هر دو فک بالا و پایین دیده می‌شود. اما رشد این دندان در هر فرد متفاوت است و شاید شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که با دندان عقلتان مشکل‌های زیادی دارید پس بهتر است با ما همراه شوید. اگر شما از دندان‌های خود عکس بگیرید و به دندانپزشک مراجعه کنید می‌توانید از نهفته بودن دندان عقل مطلع شوید و بنا بر تشخیص دندانپزشک برای دندان عقل تصمیم گیری نمایید زیرا گاهی اوقات ممکن است دندان عقل نهفته شما به دندان‌های دیگر آسیب برساند بنابراین باید دندان عقل را بکشید و یا جراحی کنید. حالا بهتر می‌توانید درک کنید که چرا برخی دندان عقل را یک دندان دردسر ساز می‌دانند.

چرا بعضی‌ها دندان عقل ندارند

گاهی اوقات ممکن است بین بازه ۱۷ تا ۲۵ سالگی با درد دندان عقل به دندانپزشک مراجعه نمایید و با بررسی دندانپزشک دندان عقل را از لثه خارج نمایید اما اگر دندان عقل شما بعد از سن ۳۰ سالگی دیگر با درد و تورم همراه نبود دیگر نیازی به خارج کردن دندان عقل ندارید. باید بگوییم شاید کشیدن دندان عقل و جراحی آن کمی دردسر داشته باشد اما نکشیدن آن هم می‌تواند دردسرهای بیشتری به همراه داشته باشد. عفونت‌های ایجاد شده توسط دندان عقل می‌تواند به بافت استخوان‌های لثه هم آسیب بزند بنابراین بهتر است تا دیر نشده برای درد دندان عقل خود راه چاره‌ای بیابید.

 

دندان عقل

 

لازم است بدانید دلیل خارج نکردن دندان عقل می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین لازم است بررسی شود جزو کدام دسته هستید. عده‌ای هستند که دندان عقل دارند ولی این دندان نهفته است و هیچ گاه در نمی‌آید زیرا فضای کافی برای بیرون آمدن را ندارد بنابراین سال‌ها در استخوان فک باقی می‌ماند و هیچ گاه در نمی اید.

گاهی اوقات ممکن است دلیل در نیاوردن دندان عقل ژنتیکی باشد و مربوط به ژن افراد باشد طبق مطالعات انجام شده کسانی که مغز بزرگ‌تری دارند فضای کمتری برای دندان‌های عقل دارند. شاید هم دندان عقل داشته اید

 و قبلاً آن را کشیده اید و یا جراحی کرده اید و به خاطر نمی‌آورید. به هر حال داشتن یا نداشتن دندان عقل از این سه حالت خارج نمی‌شود.

 

علت درنیامدن دندان عقل

دندان عقل فقط در صورتی باید کشیده شود که علل بالینی داشته باشد و یا به دلیل نهفتگی آن نیاز به جراحی داشته باشد. در برخی مواقع هم کشیدن دندان عقل ضروری نیست و می‌توانید از آن برای عمل جویدن استفاده کنید البته تا زمانی که دچار پوسیدگی نشود و به دندان‌های دیگر آسیبی وارد نکند. اگر فک شما جای دندان عقل را نداشته باشد لازم است برای جراحی دندان عقل و یا کشیدن آن اقدام کنید. همه افراد ۴ دندان عقل دارند که در صورتی خرابی و پوسیدگی لازم است برای برطرف کردن این مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات نکشیدن دندان عقل می‌تواند در زیبایی ظاهری دندان‌هایتان مشکل ایجاد نماید زیرا فشاری که دندان عقل برای بیرون آمدن به دندان‌های دیگر وارد می‌کند ممکن است منجر به کج شدن دندان‌ها شود بنابراین لازم است قبل از درآمدن دندان عقل فضای لثه را بررسی کنید تا در صورت نبود فضای کافی برای بیرون آمدن دندان عقل اقدام به کشیدن و یا جراحی آن نمایید، زیرا این دندان می‌تواند باعث ناهماهنگی و کج شدن دندان‌های شما شود.

لینک خبر:خبر گزاری مهر

رزین کامپوزیت چیست
رزین کامپوزیت چیست

رزین کامپوزیت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

امروزه از رزین کامپوزیت و دیگر مواد چسبنده به طور فزاینده‌ای در فرآیندهای ترمیم و پر کردن دندان استفاده می‌گردد. این مواد از جنبه‌های زیبایی‌شناختی و قابلیت پر کردن مستقیم دندان، در حیطه‌ی دندان‌پزشکی از ارزش بالایی برخوردار بوده و می‌توان آن‌ها را در ترمیم دندان‌های جلویی و یا دندان‌های عقب به کار برد. کامپوزیت‌ها نخست در دهه‌ی ۱۹۶۰ در دندان‌سازی به کار برده شدند و از آن زمان، انواع مختلفی از این مواد برای شرایط گوناگون طراحی گردیده است. در این مطلب به معرفی کاربردها و خصوصیات این ترکیبات می‌پردازیم.

از رزین کامپوزیت در چه مواردی استفاده می‌شود؟

چنانکه گفتیم، از این ترکیبات می‌توان در پر کردن دندان‌های جلویی و همینطور دندان‌های عقبی استفاده نمود. در هر دو مورد، یکی از ویژگی‌هایی که بایستی حتماْ‌ به آن توجه شود، پر شدن کامل فضای میان دندان طبیعی و ماده‌ی پرکننده است تا به این ترتیب از ایجاد فضای خالی برای گیر کردن مواد غذایی ممانعت به عمل آید. هم‌چنین پرشدگی‌های کامل، به مجموعه‌ی دندان-کامپوزیت استحکام بیشتری در برابر فشار و ضربه‌ می‌بخشند. خوشبختانه رزین‌ها در این مورد نیز انتخاب مناسبی خواهند بود.

 

کامپوزیت‌های دندان‌های جلویی

در پر کردن و ترمیم دندان‌های جلویی، جنبه‌های زیبایی‌شناختی از قبیل سطح صاف دندان‌ها، رنگ یکدست و متناسب با دندان‌های دیگر و ماندگاری رنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. این مواد از ملزومات ظاهری برای به کارگیری به عنوان ماده‌ی پرکننده‌ در دندان‌های جلویی برخوردار بوده و علاوه بر آن، می‌توانند به منظور تغییر شکل دندان‌های پیشین و زیباسازی آن‌ها به کار روند. مثلاْ یکی از موادی که کامپوزیت‌ها در آن به طور شایع کاربرد دارند، پر کردن فاصله‌ی میان دو دندان پیشین (دیاستم) است. هم‌چنین می‌توان از آن‌ها در پوشاندن نقاط تغییر رنگ دندان و یا پر کردن شکستگی‌‌ها و لب‌پریدگی‌های دندان استفاده نمود.

 

رزین کامپوزیت

 

کامپوزیت‌های دندان‌های عقب

برخلاف دندان‌های جلو، زیبایی و رنگ بی‌نقص پرکردگی‌ها در این دندان‌ها از اهمیت چندانی برخوردار نبوده و در عوض، استحکام و قابلیت تحمل فشارهای بسیار بالای هنگام جویدن مدنظر خواهد بود. مقاومت در برابر شکستن یکی دیگر از ویژگی‌های رزین کامپوزیت‌هاست و به این دلیل، این مواد به طور شایع در پر کردن دندان‌های عقب (دندان‌های آسیا) به کار می‌روند. با این حال، از لحاظ ظاهری نیز، این ترکیبات حرفی برای گفتن داشته و جایگزین بسیار مناسبی برای انواع قدیمی‌تر مواد پرکننده یعنی آمالگام‌ها محسوب می‌گردند. خصوصاْ‌ که بسیاری از بیماران درخصوص جیوه‌ی به کار رفته در ترکیب آمالگام دندانی نگرانی داشته و یا ممکن است به این مواد حساسیت داشته باشند. البته در برخی موارد نیز تنها گزینه‌ی موجود همین ترکیبات قدیمی‌تر با ظاهر نامطلوب هستند و نمی‌توان در هر شرایطی از کامپوزیت‌ها استفاده کرد.

 

ترکیب و اجزای کامپوزیت

این مواد از ترکیبی از ماتریکس رزین و ذرات پرکننده‌ی شیشه تشکیل شده اند. ذرات شیشه توسط یک عامل جفت کننده، اتصال محکمی با ماتریکس رزین برقرار می‌کنند. تمامی این اجزا پلیمریزه شده و با رنگ‌های غیرآلی ترکیب می‌گردند تا رنگ طبیعی دندان‌های هر فرد را تقلید نمایند. این اجزای اصلی در زیر به اختصار توضیح داده شده اند:

ماتریکس رزین

ماتریکس رزین عمدتاْ بر پایه‌ی دو ترکیب به نام‌های بیس‌فنول-آ-گلیسیدیل متاکریلات (bis-GMA) و یا اورتان دیمتاکریلات (UDMA) شکل می‌گیرد. رزین‌های دیگری که به منظور تغییر میزان ویسکوزیته‌ی ترکیب به کار برده می‌شوند شامل تری اتیلن گلیکول دیمتاکریلات (TEGDMA) و نیز بیس‌فنول-آ-پلی‌اتیلن گلیکول دی اتر دیمتاکریلات می‌باشند.

ذرات پرکننده‌ی شیشه

انواع مختلفی از ذرات پرکننده‌ی شیشه در ترکیب رزین کامپوزیت به کار گرفته می‌شوند؛ که از آن جمله می‌توان سیلیکون دی اکسید، آلومینیوم اکسید، باریم، زیرکونیوم اکسید، بوروسیلیکات و باریم آلومینیوم سیلیکات را نام برد. هرچه میزان ذرات شیشه به کار رفته در کامپوزیت بیشتر باشد، خواص فیزیکی و مکانیکی آن افزایش یافته و در نهایت، به بیشینه‌ی خود خواهد رسید. بعد از این نقطه، با افزودن ذرات شیشه‌ی بیشتر، رزین حالتی چسبنده و با ویسکوزیته‌ی بیش از حد پیدا می‌کند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

این مواد پرکننده به ترکیب کامپوزیت ویژگی‌های زیر را می‌دهند:

 • مقاومت بالاتر
 • سختی بیشتر
 • شفافیت بیشتر
 • کاهش انقباض پلیمریزاسیون
 • کاهش ضریب انبساط حرارتی

کامپوزیت‌ها چه انواعی دارند؟

کامپوزیت‌ها براساس اندازه و درصد به کارگیری ذرات پرکننده به چندین نوع مختلف تقسیم می‌گردند. شایع‌ترین این انواع، کامپوزیت‌های هیبریدی و انواع میکروفیل هستند که به ترتیب ۷۰-۶۰ درصد و ۵۰-۳۲ درصد از حجم آن‌ها را ذرات شیشه تشکیل می‌دهد.

کامپوزیت‌های میکروفیل

رزین کامپوزیت‌های میکروفیل به منظور پر کردن دندان‌های جلویی و در جایی که زیبایی و طبیعی به نظر رسیدن دندان از اهمیت زیادی برخوردار است، طراحی شده اند. در ساختار آن‌ها از ذرات سیلیکای بسیار کمی استفاده شده است؛ با این حال این ذرات به سادگی آگلومره شده و به یکدیگر می‌چسبند و به این ترتیب، لودینگ و استحکام آن‌ها در برابر فشار کاهش می‌یابد. از دیگر ویژگی‌های این کامپوزیت‌ها انقباض پلیمریزاسیون، انبساط حرارتی و جذب آب بالاست. علاوه بر آن، اندازه‌ی کوچک ذرات (در حد ۰۴/۰ تا ۲/۰ میکرومتر) سطح صاف‌تری نسبت به سایر انواع کامپوزیت با ذرات پرکننده‌ی بزرگتر فراهم می‌آورد.

کامپوزیت‌های هیبریدی

این کامپوزیت‌ها همه‌کاره اند؛ ‌به این معنی که می‌توان آن‌ها را هم در دندان‌های جلویی به کار برد؛ چراکه از نظر زیبایی‌شناختی راضی‌کننده خواهند بود و هم در دندان‌های عقبی استحکام و قدرت بالایی را از خود نشان خواهند داد. مواد هیبریدی انواع مختلفی داشته و برخی از انواع آن به طور اختصاصی برای ترمیم و پر کردن دندان‌های عقبی به کار می‌رود. ‌در زیر تصویری از کامپوزیت هیبریدی آورده شده است.

 

مواد هیبریدی طیف گسترده‌ای از اندازه‌ی ذرات را دارا هستند (بین ۰۴/۰ تا ۳ میکرومتر) که به آن‌ها قابلیت لودینگ بالاتر و خواص فیزیکی مطلوب‌تری را خواهد داد. کامپوزیت‌های با اندازه‌ی ذرات بزرگتر، سطح ناهموارتری نسبت به میکروفیل‌ها دارند؛ بنابراین در پر کردن دندان‌های جلویی از آن‌ها استفاده نمی‌شود. کامپوزیت‌های هیبریدی جدیدتر با اندازه‌ی ذرات کوچکتر میکروهیبرید نامیده می‌شوند که اندازه‌ی ذرات در آن‌ها در حد نانومتر است. به این رزین کامپوزیت‌ها، نانوهیبرید یا نانوکامپوزیت نیز گفته می‌شود.

نانوکامپوزیت‌ها

به طور کلی از این مواد می‌توان در ترمیم و پر کردن مستقیم، روکش دندان، وصل کردن دندان‌ها با همدیگر (اسپلینتینگ) و ترمیم‌های اینله (inlays) و آنله (onlays) استفاده نمود. برخی از شرکت‌های دندانسازی این نانوکامپوزیت‌ها را تولید می‌کنند. مزایای منحصر به فرد این ترکیبات شامل موارد زیر می‌گردد:

 • امکان لودینگ بیشتر و تقویت خواص فیزیکی بدون نیاز به افزایش بیش از حد ویسکوزیته وجود دارد.
 • سطح صاف این کامپوزیت‌ها به مدت طولانی حفظ می‌گردد که این امر این ترکیبات را به انتخابی مناسب برای به کار گیری در ترمیم دندان‌های پیشین مبدل ساخته است.
 • مقاومت این ترکیبات نسبت به انواع مشابه بالاتر است.
 • کاهش حجم در این کامپوزیت‌ها، نسبت به سایر انواع کمتر بوده و منجر به کاهش تنش باقی‌مانده‌ی ناشی از فرآیند پلیمریزاسیون آن می‌گردد.

در زیر تصویر اجزای یک نانوکامپوزیت را مشاهده می‌کنید:

 

امروزه رزین کامپوزیت‌ها تا حد زیادی جایگزین مواد پرکننده‌ی فلزی مانند آمالگام شده اند و با برخورداری از خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود، در پر کردن دندان‌های جلویی و نیز دندان‌های عقبی، انواع روکش‌ها و ترمیم‌های دندانی به کار می‌روند. این کامپوزیت‌ها از انواع گوناگونی که در هر یک نسبت متفاوتی از ترکیبات سازنده به کار رفته است، برخوردار بوده و در کنار زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی را برای دندان‌های شما به ارمغان می‌آورند.

 

کامپوزیت ونیر چیست؟
کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر

به طبع دندان های شکسته و تغییر رنگ یافته در داخل دهان هارمونی زیبایی دندان ها را با مختل روبه رو می کنند. در چنین شرایطی فرد نه تنها زیبایی دندان های خود را از دست می دهد بلکه( در صورت بی توجهی به درمان ) موجب انتقال برخی از بیماری ها به بدن خود خواهد شد. در این میان می توان از درمانی قطعی به نام کامپوزیت ونیر سخن به میان آورد و آن را به بدین صورت شرح داد:

کامپوزیت ونیر درمانی برای دندان های آسیب دیده، ترک خورده، تغییر رنگ یافته و ... می باشد که در طی انجام فرایند آن از ماده ای به نام زرین( همان ماده ای که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد) استفاده می شود. زرین ها در یک لایه نازک بر جلوی دندان ها به کار گذاشته شده و دندان ها به همین روش روند بهبود خود را طی فرایند کامپوزیت ونیر طی خواهند کرد. درمان هایی که غالبا توسط کامپوزیت های ونیر صورت می گیرند به اصلاح طرح لبخند شهرت دارند. اما کامپوزیت ونیر دندان چه مشکلاتی از مراجعه کنندگان را حل می کند و در صورت بروز کدام یک از مشکلات دهانی و دندانی می توان برای اجرای ونیر کامپوزیت به دندان پزشک مراجعه کرد؟

در چه صورتی مجاز به انجام کامپوزیت ونیر بر روی دندان هایمان هستیم؟

 • کامپوزیت های دندان بیشتر از هر چیزی بر روی سفید شدن دندان ها تاثیر خواهند گذاشت. در چنین شرایطی طرح لبخند زیباتر شده و دندان های روشن تری را به شما هدیه خواهد داد.
 • کامپوزیت ونیر به منظم شدن دندان های بیماران تاثیر به سزایی خواهد داشت. به طور مثال افرادی که دارای دندان های بلند و کوتاه می باشند برای ایجاد ظاهری منظم و طبیعی می توانند به اعمال این روش درمان( ونیر کامپوزیت) پرداخته و درنهایت مروارید های صاف، یکدست و سفیدی که به ترتیب بر روی دندان ها قرار گرفته است را مشاهده کنند.
 • فاصله ی ایجاد شده بین دندان ها از دیگر مشکلات دندانیست که توسط ونیرهای کامپوزیتی درمان خواهند شد.
 • به واسطه ی کامپوزیت ونیر می توان ساییدگی، ترک، لب پر شدن و تراشیدگی دندان ها را رفع کرده و به دندان ها جان دوباره ای داد.

فرآیند درمانی سریع برای دندان های آسیب دیده با کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر بر خلاف دیگر روش های درمان و زیبا سازی دندان ها در یک مدت زمان کوتاه و غالبا در یک جلسه صورت می پذیرد. البته این را نیز باید در نظر گرفت که در برخی از مواقع بیمار به یک جلسه ویزیت نیاز داشته و بعد از ویزیت اولیه است که می تواند در جلسه ی بعدی تحت درمان قرار بگیرد. در ویزیت اولیه وضعیت دندان های فرد از نظر هماهنگی مورد بررسی قرار میگرند. در جلسه

ی بعد بیمار وارد فاز درمانی خود شده و دندان های خود را به دکتر دندان پزشک خود می سپارد.

 

کامپوزیت ونیر

 

البته قبل از این کار مراجعه کننده دو انتخاب در پیش خواهد داشت و از بین دو روش مستقیم و غیر مسقیم گزینه ی مناسب برای دندان های خویش را( گاها با مشاوره ی دندان پزشک) انتخاب می کند. در روش مستقیم بیمار تنها در یک جلسه ایرادات دندان خود را بر طرف نموده و از مطب دکتر مرخص خواهد شد. اما در روش غیر مسقیم در ابتدا مواد در لایراتورها ساخته می شوند و سپس در اختیار دکتر دندان پزشک برای جاسازی آن ها در دهان بیمار قرار داده می شوند. کامپوزیت ونیر غیر مستقیم زیبایی بیشتر، استحکام و ماندگارتری بالاتری را داشته و زمان بر بودن آن ها به دکتر دندان پزشک شما بستگی خواهد داشت. تبحر بالا سرعت کار را افزایش داده و باعث می شود که کار کامپوزیت شما زودتر به اتمام برسد.

 

در روش مستقیم کامپوزیت ونیر، زرین ها یا به عبارتی پر کننده های دندان توسط دندان پزشک متخصص به صورت مستقیم بر روی دندان های شما به کار گذاشته می شوند (بدون اینکه لازم به ساخت آن ها در آزمایشگاه باشد ). دندان پزشک لایه های مختلفی از مواد را بر روی دندان ها گذاشته و به آن ها شکل و فرم می دهد (درست همانند کار مجسمه سازی ). هر لایه از مواد توسط نور مخصوص دستگاه لایت کیور سخت شده و به دندان ها باند می شوند. در این مرحله است که دندان پزشک متخصص شما کار ظریف و دقیق خود را به نمایش خواهد گذاشت.

 

متخصصان دندان پزشک رنگ هایی را برای اعمال کامپوزیت ونیر بر روی دندان ها انتخاب می کنند که بیشترین هارمونی را با دندان های شما داشته باشد. اما برای اینکه مطمئن شوید رنگ انتخاب شده تطابق بالایی با سلیقه شما را دارد می توانید با پزشک خود مشورت کرده و شما نیز در انتخاب رنگ مورد علاقه ی دندانتان هنگام لبخند سهیم باشید.

 

 

طول عمر یک کامپوزیت ونیر چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت ونیر به عوامل مختلفی مانند مواد استفاده شده و تبحر دندان پزشک بستگی دارد. مسلما در صورتی که مواد درجه یک تحت نظر یک متخخص دندان پزشک در دندان های فرد به کار گرفته شوند شاهد برقراری هر چه بیشتر و یا طول عمر و ماندگاری کامپوزیت ونیر خواهیم بود. کامپوزیت های نانو با جمع آوری ذرات خالص و بهترین مولکول های مواد مورد استفاده در کامپوزیت های ونیر ساخته شده اند که طبیعتا استحکام و مقاومت چند برابری را به دندان های بیمار خواهند بخشید. مواد مرغوب پوسیدگی و جدا شدن ونیر کامپوزیت در دندان های فرد به حداقل میزان خود رسانده و استقامت بالایی را در دندان های بیمار مراجعه کننده ایجاد خواهند کرد.

 

عمر ونیر کامپوزیت معمولا در حدود بین 7 تا 10 سال می باشد. باید به این موضوع واقف باشید که پوسیدگی های دندان هیچ ارتباطی به کامپوزیت ونیر اجرا شده در دندان های شما را ندارند و ممکن است است دندان های شما در صورت سهل انگاری در مراقبت دچار آسیب شده و به ترمیم نیاز داشته باشند. البته در صورتی که کامپوزیت ونیر دچار آسیب دیدگی شد می توان به راحتی تحت نظر دندان پزشک متخصص آن را ترمیم کرد.

 

طیف رنگی گسترده در کامپوزیت ونیر

شاید دلیل محبوبیت بالای کامپوزیت ونیر این است که دست مراجعه کنندگان را برای انتخاب رنگ مورد علاقه دندانشان باز گذاشته است. خیلی از افراد به واسطه ی همین ویژگی( گستره ی بالای رنگ) به سمت کامپوزیت گرایش بالایی پیدا کرده و در صدد انجام آن بر می آیند. اما در خصوص رنگ کامپوزیت های دندانی باید به این نکته نیز واقف بود که اصلاح طرح لبخند بر اساس معیارهای خاصی صورت پذیرفته و ویژگی های فردی در این خصوص تاثیر گذار می باشند. جنسیت افراد، سن، رنگ پوست از جمله مسائلیست که در انتخاب رنگ مناسب دندان تاثیر گذار می باشد.

اصولی ترین روش ممکن برای انتخاب مناسب ترین رنگ ها این است که قبل از شروع درمان دندان پزشک خود را از انتظارات خود مطلع نمایید تا آن ها بتوانند مطابق با معیارهای موجود بهترین رنگ کامپوزیت ونیر را روی دندان های شما اعمال کنند.

معرفی انواع ایمپلنت دندان
معرفی انواع ایمپلنت دندان

آنچه باید در مورد انتخاب بهترین نوع کاشت دندان بدانید

افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند غالبا برای لبخند زدن و صحبت کردن با اعتماد به نفس، بیش از حد خجالتی هستند. جویدن غذا برای این افراد دشوار شده و به تدریج عادات بد غذایی و مشکلات ثانویه در آنها پدیدار می‌شود. انواع ایمپلنت‌ها، گزینه خوبی برای ترمیم کامل دندان‌های از دست‌ رفته این قبیل افراد است. نکته حائز اهمین این است که ایمپلنت‌های دندانی فقط پروتز نیستند، بلکه جایگزینی کامل برای دندان‌ها هستند و عملکردی مانند ریشه مصنوعی را ارائه می‌دهند و از ریزش استخوان فک، جلوگیری می‌کنند.

با جایگزینی ریشه‌های از دست رفته دندان به روش ایمپلنت، هیچ‌گونه مشکلی در جویدن، قدرت و ثبات لازم برای خوردن غذاهای مورد علاقه افراد بوجود نمی‌آید. علاوه‌بر این، کاشت دندان منجربه تحریک و نگهداری استخوان فک می‌شود و به حفظ زیبایی صورت کمک می‌کند.

انواع ایمپلنت

با هر نوع کاشت دندان، گزینه‌های مختلفی برای پوشش، اتصال و اندازه ایمپلنت وجود دارد که دندانپزشکان شما آنها را متناسب با نیازتان انتخاب می‌کنند. روش‌های مختلفی برای قرار دادن ایمپلنت دندان وجود دارد، اما می‌توان آنها را در دو دسته کلی زیر توصیف کرد.

ایمپلنت‌های درونی یا Endosteal

Endosteal رایج‌ترین نوع کاشت دندان است و بعضی اوقات به عنوان جایگزین بریج یا پروتز متحرک استفاده می‌شود. ایمپلنت‌های Endosteal شامل انواع پیچ (رزوه‌ای) و انواع لوله (صاف) یا تیغه‌ای هستند. دندانپزشک متخصص شما می‌تواند تعیین کند که کدام نوع از ایمپلنت‌های دندانی برای شما بهتر کار خواهد کرد؛ اما ایمپلنت‌های اندوستیل ایمن، موثر و محبوب‌ترین انتخابی هستند که امروزه استفاده می‌شود.

 

درمان: ایمپلنت‌های اندوستیل ابتدا با سوراخ‌کاری در استخوان فک برای قرار دادن یک پیچ تیتانیوم که به عنوان یک ریشه مصنوعی عمل می‌کند، شروع می‌شوند. قبل از اینکه دوره درمان دندانتان تمام شود، باید صبر کنید تا زخمی که در اطراف بافت نرم و استخوان ریشه بوجودآمده، بهبود یابد. این دوره اغلب چند ماه طول می‌کشد.

ثبات: ایمپلنت درونی یکی از باثبات‌ترین نتایج را به دنبال دارد و احساس طبیعی بودنی که بعد از درمان به فرد القا می‌کند، بسیار زبانزد است.

همانطور که گفتیم کاشت اندوستیل با پیچاندن ایمپلنت به استخوان فک شروع می‌شود، که این امر به سلامت و تراکم استخوان فک نیاز دارد. اگر به طور طبیعی یک برجستگی باریک استخوان فک داشته باشید یا استخوان فکتان به دلیل ضربه یا بیماری، کوتاه و ساییده شده باشد، ممکن است استخوان مورد نیاز برای پشتیبانی صحیح از کاشت اندوستیل را نداشته باشید. در این حالت، کاشت Subperiosteal می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد.

ایمپلنت‌های ساب پریوستئال یا Subperiosteal

یکی دیگر از انواع ایمپلنت که امروزه به‌ ندرت از آن استفاده می‌شود ساب پریوستئال نام دارد. ساب پریوستئال قبلا برای نگه داشتن دندان مصنوعی در بیمارانی با قد استخوان فک ناکافی مورد استفاده قرار می‌گرفت. وقتی از ایمپلنت‌های ساب پریوستئال استفاده می‌شود، آنها را روی استخوان فک در بافت لثه قرار می‌دهند و پست ایمپلنت فلزی از طریق لثه‌ برای نگه داشتن دندان مصنوعی در معرض پروتز قرار می‌گیرد.

 

درمان: با ایمپلنت‌های ساب پریوستئال، روند درمان کلی، در دو نوبت انجام می‌شود و اغلب یک برنامه درمانی بسیار کوتاه‌تر از کاشت اندوستیل لازم دارد.

ثبات: ایمپلنت‌های ساب پریوستئال از میزان ثبات کمتری نسبت به ایمپلنت اندوستیل برخوردارند؛ زیرا این نوع ایمپلنت به استخوان فک نمی‌رود بلکه در بالای استخوان قرار می‌گیرد و فقط توسط بافت نرم در جای خود نگه داشته می‌شود.

 

انواع ایمپلنت دندان

پوشش‌ها، اتصالات و اندازه‌های انواع ایمپلنت

بیش از ۶۰ شرکت وجود دارند که انواع ایمپلنت‌های دندانی و یا مواد مورد استفاده برای ایجاد آنها را تولید می‌کنند. در نتیجه، دندانپزشکان گزینه‌های زیادی برای شناسایی روش درمانی مناسب برای نیازهای خاص بیماران در دسترس دارند.

پوشش‌ها

 انواع مختلفی از پوشش‌ها یا درمان‌های سطحی برای کاشت شما وجود دارد. در حالی‌که کاشت واقعی به احتمال زیاد از تیتانیوم ساخته می‌شود، سطح خارجی آن می‌تواند متفاوت باشد.

چرا به یک پوشش احتیاج است؟

 با افزایش زبری سطح، کاشت دندان می‌تواند به طور یکپارچه‌ای بهبود یابد و از هر زمان دیگری قوی‌تر شود. یک سطح متخلخل نسبت به یک سطح تیتانیوم تراشیده شده، به تماس استخوان کمک بیشتری می‌کند.

انواع پوشش‌های ایمپلنت دندانی موجود

سطوح احتمالی شامل یک سطح خرد شده یا اسیدی شده و زبر، یک سطح تیتانیوم میکرو شیار یا اسپری شده با پلاسما، یک پوشش هیدروکسی آپاتیت اسپری شده با پلاسما یا زیرکونیا می‌شوند. زیرکونیا یک فلز انتقالی است و برخلاف تیتانیوم و بسیاری دیگر از فلزات رنگی، بسیار سفید و سرامیکی است.

اتصالات ایمپلنت دندان

 همه انواع ایمپلنت‌های دندانی باید به‌صورت پیچ یا ایمپلنت در فک باشند و از بالا به تکیه‌گاه (یا کانکتور دندان ساختگی) متصل شوند. سه نوع اتصال‌دهنده اصلی وجود دارد:

 • اتصالات شش ضلعی داخلی: مانند یک شش ضلعی، اتصال شش گوش داخلی شکافی در سر کاشت است که ترمیم/ تکیه‌گاه به آن پیچ می‌شود.
 • اتصالات شش ضلعی خارجی: این نوع اتصالات مانند شش ضلعی نیز شکل گرفته و در بالای سر ایمپلنت قرار دارند نه داخل آن.
 • اتصالات هشت ضلعی داخلی: به شکل یک هشت ضلعی، یک اتصال هشت ضلعی داخلی دارای شکافی در سر کاشت است که ترمیم/ تکیه‌گاه به آن پیچ می‌شود.

اندازه‌گیری ایمپلنت‌های دندانی شما

جایی که ایمپلنت در دهان قرار داده می‌شود، اندازه کاشت مورد نیاز را تعیین می‌کند. از آنجا که هر دهانی متفاوت است، مقدار فاصله بین دندانی و در دسترس بودن استخوان فک، ممکن است استفاده از ایمپلنت‌های مختلف را تعیین کند.

سطح استاندارد

ایمپلنت‌های استاندارد دندان کوتاه‌تر و باریک‌ترند و متناسب با اندازه دندان‌های جلوی دهان هستند. اندازه قطر آنها از ۳.۵ تا ۴.۲ میلی‌متر است.

سطح وسیع

ایمپلنت‌های دندانه‌دار عریض اکثرا در عقب دهان قرار می‌گیرند و اندازه قطر آنها از ۴.۵ تا ۶ میلی‌متر است.

فضای کوچک یا باریک بین دندان‌ها

 اگر فضای کافی بین دندان‌های خود ندارید، ممکن است دندانپزشک متخصص یک کاشت مینی یا باریک را برایتان انتخاب کند. وقتی بیمار دارای تراکم استخوان ناکافی یا در حین بهبودی ایمپلنت‌های دندانی بزرگتر باشد، می‌توان از آنها استفاده کرد.

 

روش‌های مختلف کاشت دندان

کاشت دندان بسته به قدرت استخوان فک و وضعیت خاص شما، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. متداول‌ترین روش‌های کاشت انواع ایمپلنت که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم، می‌تواند در کنار انواع سنتی کاشت دندان مورد استفاده قرار گیرد. این روش‌ها عبارتند از:

بارگذاری فوری ایمپلنت‌های دندانی (معروف به دندان یک روزه)

 بارگذاری ایمپلنت‌های فوری به شما این امکان را می‌دهند که بدون داشتن دوره نقاهت، با یک مجموعه کامل از دندان‌های جدیدتان از مطب دکتر خارج شوید. دندان‌هایی که در ابتدا برایتان گذاشته می‌شود موقتی هستند تا زمانی‌که ایمپلنت بهبود یابد و شما تماس استخوانی سالم برای حمایت از پروتز دائمی داشته باشید. این می‌تواند یک روش عالی برای بازگرداندن لبخند شما در اسرع وقت باشد.

کاشت دسته جمعی (۴ یا ۵ یا ۶)

این نوع ایمپلنت برای افرادی که بیشتر یا تمام دندان‌های خود را به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده‌اند، گزینه‌ای ایده‌آل است. به شما امکان می‌دهد بدون استفاده از پیوند استخوان، با استفاده از مجموعه‌ای از دندان‌های موقتی که در همان روز یا خیلی زود بعد از آن قرار می‌گیرند، ایمپلنت بگذارید.

کاشت تک دندان

این روش برای کسانی که یک یا چند دندان از دست رفته دارند بسیار مناسب است. یک ایمپلنت می‌تواند جای خالی را پر کرده و ظاهری یکپارچه و کاملا بدون درز را ایجاد کند.

ایمپلنت‌های متعدد

اگر چندین دندان از دست رفته دارید که شکاف‌های بزرگتری ایجاد کرده‌اند، اما هنوز به جایگزینی کامل دندان‌ها نیازی ندارید، می‌توانید از ایمپلنت‌های متعدد فقط در مناطقی که دارای شکاف زیاد هستند استفاده کنید.

ایمپلنت‌های دندانی دو مرحله‌ای

این فرآیند معمول برای انواع ایمپلنت دندان است که در بالا آن را توضیح دادیم. جلسه اول شامل یک روش جراحی برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک می‌شود. چندین ماه بعد، یک عمل جراحی جزئی برای اتصال پایه و دندان (تاج) انجام می‌شود.

ایمپلنت‌های تک مرحله‌ای

این روش همانند ایمپلنت‌های دو مرحله‌ای است اما کلاهک تکیه‌گاه ایمپلنت قابل مشاهده است؛ بنابراین می‌توان بدون نیاز به جراحی برای بیرون کشیدن سر (قسمت بالای ایمپلنت)، پایه و ترمیم موقت را متصل کرد.

ایمپلنت‌های کوچک

این روش شامل ایمپلنت‌هایی با قطر باریک یا کوچک می‌شود که ممکن است از طریق تکنیک‌های کم فشار برای ایجاد ثبات در دندان مصنوعی تحتانی قرار داده شوند. ایمپلنت‌های کوچک می‌توانند از شناور شدن یا تغییر مکان دندان مصنوعی تحتانی جلوگیری کنند. موقعیت مناسب بالای مینی ایمپلنت از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین فضای لازم برای پروتز شما وجود دارد!

فرصتی به‌دست آوردن دندان‌های جایگزین درست در جایی که متعلق به لبخند شماست نباید با مینی ایمپلنت‌هایی که خیلی بلند هستند یا در موقعیت ضعیفی قرار دارند، از بین برود؛ همچنین نباید پایه پروتز نگهدارنده دندان‌ها در مکان‌های بحرانی خیلی نازک یا خیلی ضخیم باشد!

جمع‌بندی انواع ایمپلنت

امروزه ترمیم و کاشت دندان‌ها به اندازه‌ای طبیعی صورت می‌گیرد که تفاوت آن با سایر دندان‌ها عملا غیر قابل تشخیص است. این امر تا حدی به دلیل ارتباط ساختاری و عملکردی بین ایمپلنت و استخوان زنده و فناوری مدرن است که دندان‌ها را کاملا منطبق می‌کند. در صورت مراقبت صحیح، ایمپلنت‌های دندانی ممکن است برای یک عمر در جای خود باقی بمانند. متخصص ایمپلنت دندان یا متخصص پروتزهای دندانی می‌تواند بسته به نیازهای خاص شما در تعیین بهترین گزینه به شما کمک کند. در مقاله حاضر درباره انواع ایمپلنت و پوشش‌ها، اتصالات و اندازه آنها صحبت کردیم. امیدواریم خواندن این مقاله بتواند در شفاف‌سازی این مقوله و آگاهی شما نقش موثری ایفا کند.

نیازهای پزشکی، دنیای وب و فروشگاه دندانپزشکی دنسیس!
نیازهای پزشکی، دنیای وب و فروشگاه دندانپزشکی دنسیس!

شروع کار:

 

فروشگاه دندانپزشکی دنسیس، تلاش شبانه‌روزی خود را در جهت رسیدن به یک هدف مشخص آغاز کرد. زمانی که تیم برنزلی در سال ۱۹۹۰ ایده وب را مطرح کرد، احتمالاً تصور این را هم نداشت که دست به چه تغییر بزرگی زده است. بوجود آمدن دنیای وب، پارادایم جدیدی در زندگی بشر شد. از آن روز تا کنون، حال و هوای زندگی ما تغییرات فراوانی کرده است. وب جهان گستر، مفهوم دهکده جهانی را به خوبی پیاده‌سازی و اجرا کرد. متصل شدن افراد، سازمان‌ها و رسانه‌ها به یکدیگر، سرعت تبادل اطلاعات را دستخوش تحولاتی عظیم کرد. این روزها با خیال راحت در منزل خود نشسته‌ایم و با تنها با چند کلیک تاکسی می‌گیریم، از سوپر مارکت خرید می‌کنیم، قبوض و شهریه‌ها را پرداخت کرده و حتی نوبت ویزیت پزشک رزرو می‌کنیم. یکی از شاخه‌هایی که ورود آن به دنیای وب، شکل و شمایل و عملکرد آن را عوض کرد، فروشگاه‌ها هستند. این روزها تعداد زیادی از فروشگاه‌های مختلف وجود دارند که بستر اینترنتی آنها باعث تسهیل ارائه خدمات به مشتریان شده‌ است.  طیف و گستره ‌آن‌ها نیز بسیار وسیع است. از فروشگاه‌های آنلاین بزرگ با صدها دسته‌بندی مختلف گرفته تا خرده‌فروشی‌های لباس و فروشگاه پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی. گفتیم فروشگاه پزشکی! فروش تجهیزات پزشکی و تجهیزات دندانپزشکی از طریق وب باعث افزایش سرعت تبادل این جنس از محصولات شده است. از آنجائی که تهیه و تامین تجهیزات پزشکی، ارتباط مستقیمی با سطح سلامت و کیفیت زندگی افراد دارد، می‌توان اهمیت وجود آن‌ها را به خوبی احساس کرد. حال اگر بخواهیم کمی بحث را تخصصی‌تر کرده و حوزه بررسی را کوچکتر کنیم، به فروشگاه دندانپزشکی خواهیم رسید. دندان‌های ما از اجزای مهم بدن‌مان هستند. سالم بودن دندان‌ها تا حد زیادی تعیین‌کننده کیفیت زندگی افراد است. رسیدگی به دهان و دندان در ادیان مختلف نیز به عنوان راهی برای تزکیه نفس معرفی شده است. حال لازم است با افتخار بگوئیم که فروشگاه دندانپزشکی دنسیس توانسته است قدم‌های خود را بطور محکم در این راه بگذارد.  

 

فروشگاه دندان پزشکی دنسیس 

فروشگاه دندانپزشکی دنسیس؛ پیشرو در تامین تجهیزات دندانپزشکی

 

فروشگاه دندانپزشکی دنسیس سال‌هاست که وجود خود را با دنیای وب و فضای آنلاین هماهنگ کرده است. تیم حاضر در این مجموعه تلاش خود را در جهت تامین تجهیزات دندانپزشکی به عرصه بهره‌برداری رسانده است. فروشگاه دندانپزشکی دنسیس خود را مرجعی آنلاین برای تامین بخشی از تجهیزات پزشکی می‌داند. تامین مواد و متریال، ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی، هدف اصلی این مجموعه نمی‌باشد. بلکه مقصود و رسالت اصلی فروشگاه دندانپزشکی دنسیس، رساندن محصول در «بالاترین کیفیت» به دست مصرف‌کنندگان است.  فروشگاه دندانپزشکی دنسیس در سال ۱۳۹۰ به مرحله تاسیس رسید. از همان سال اول، تلاش‌های شبانه‌روزی‌مان باعث شد تا با استقبال زیادی از طرف مخاطبان واقعی خود روبرو شویم. با راه‌اندازی فروشگاه دندانپزشکی آنلاین خود تصمیم گرفتیم «رساندن کالای باکیفیت به دست مشتری» را هدف‌گیری کنیم. تامین محصولات و تجهیزات پزشکی، فرآیندی است که لازمه کیفیت بالای آن، دانش، صداقت و تعهد است. حوزه‌ای که ما در آن مشغول به خدمت هستیم، حوزه حیاتی زندگیِ ماست. چرا که ما به عنوان موجوداتی فناپذیر، یکبار به دنیا آمده و تنها یکبار زندگی می‌کنیم. از نمونه محصولات ما میتوان به کامپوزیت، بلیچینگ و فرز دندانپزشکی اشاره کرد. در بازه‌ای که تجسمات ما از دنیا به نگاه انسان تبدیل شده است، خوب است که سطح سلامت خود را ارتقاء داده و دیگران را نیز به این امر تشویق کنیم. ما در تلاش هستیم تا ...  تامین‌کننده چیزی باشیم که لایق زندگی منحصربفردمان است. دیگر این واقعیت برای همه ما جا افتاده است که هیچ چیز چون سلامتی، نشانه‌ای بر زندگی موفق نیست. ناپلئون هیل، سرمایه‌دار و نویسنده بزرگ آمریکایی، در کتاب خود با عنوان کلید طلایی، ثروت‌های ۱۲ گانه را به این ترتیب دسته‌بندی می‌کند:

 • مثبت اندیشی و رویکرد ذهنی سالم
 • سلامتی و تندرستی واقعی
 • هماهنگی و تعادل رو روابط انسانی
 • رهایی از اضطراب
 • امید به موفق شدن
 • اتصال با نیروی ایمان
 • اشتیاقِ به اشتراک گذاشتنِ سهم خود
 • عشق به کار
 • نداشتنِ تعصب
 • نظم و انضباط شخصی
 • توانایی همدلی و درک دیگران
 • امنیت و استقلال مالی

سعی و سهم ما در ۸ سال فعالیت کاریِ با عشق بر این بوده است که انجام دهنده وظیفه خود در به ارمغان آوردن تندرستی و سلامتی برای جامعه خود باشیم. تلاش ما بعد از این نیز در این راستا ادامه خواهد داشت تا این سعادت را کسب کنیم که «فروشگاه دندانپزشکی دنسیس»، نامی آشنا، محبوب و معتمد در ذهن مخاطبان‌مان باشد.

مقدمه و راهنمایی بر جنس‌های مختلف فرز دندانپزشکی
مقدمه و راهنمایی بر جنس‌های مختلف فرز دندانپزشکی

انواع فرز های دندانپزشکی

فرز دندانپزشکی، قطعاه‌ای کوچک برای ایجاد برش در بافت‌های دندان و استخوان می‌باشد. فرز دندانپزشکی چیزی شبیه به یک مته کوچک است که با متصل شدن به هندپیش می‌توان از آن استفاده کرد. از فرز دندانپزشکی برای کندن، برش دادن، سائیدن و تراش دادن دندان استفاده می‌شود. دندانپزشک عملیات مختلفی را برای ترمیم دندان‌ها انجام می‌دهد. بسیاری از این فعالیت‌ها از طریق مته‌های مختلفی که روی هندپیس متصل می‌شوند صورت می‌پذیرند. این مته‌ها با چرخش‌های متوالی و سریعی که ایجاد می‌کنند از ابزارهایی هستند که تقریباً بیشترین استفاده را در دندانپزشکی دارند.

انواع فرز دندانپزشکی از لحاظ جنس ساخت

به احتمال زیاد اگر تنها یک بار هم سر و کارمان با مطب دندانپزشکی گره خورده باشد، فرز دندانپزشکی را به خاطر می‌آوریم. فرز دندانپزشکی، همان ابزار مته‌ شکلی است که صدایی شبیه به یک دریل کوچک می‌دهد.این ابزار در جنس‌ها، شکل‌ها، کاربردها و سایزهای متفاوتی وجود دارد.  بسته به نیاز دندانپزشک و مطب، شیوه درمانیِ به کار گرفته شده و هدف از انجام عملیات دندانی، فرزهای دندانپزشکی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قصدمان از نوشتن این مطلب، ارائه راهنمایی‌های کلی درباره جنس‌های مختلف فرز دندانپزشکی می‌باشد. فرزهای دندانپزشکی از نظر نوع جنس، بطور کلی به ۵ دسته تقسیم می‌شوند. فرزهای فولادی یا استیل، فرزهای کاربایدی، فرزهای الماس، فرزهای سرامیکی و فرزهای پلیمری. در ادامه به معرفی مختصری از هر کدام از این‌ها می‌پردازیم.

انواع فرز دندانپزشکی

فرزهای استیل یا فولادی

فرزهای دندانپزشکی استیل برای اولین بار در سال ۱۸۹۱ ساخته شدند. فرز دندانپزشکی استیل، اولین نسل از فرزها هستند. این فرزها، ابزارهایی مقرون به صرفه و کارآمد برای آماده کردن حفره دندان، تراش‌کاری و تخلیه دنتین می‌باشد. این فرزها به خوبی می‌توانند عاج دندان را در سرعت‌ پائین تراش دهند و یکی از فرزهای پرکاربرد در دندانپزشکی هستند. 

فرزهای الماس

فرز الماس همانطور که از نام آن پیداست، از بهم چسباندن ذرات نوک تیز از ماده‌ای سخت مثل الماس ساخته می‌شود. ذرات ریز زاویه‌دار بوسیله ماده زمینه نرم‌تری به هم وصل می‌شوند. مقاومت بالای این فرزها و سختی زیادشان، قابلیت تراش دادن بافت محکم و مقاوم دندان را بوجود می‌آورد. این فرزها در صورتیکه با مهارت به کار گرفته شوند، از گزینه‌های مقرون به صرفه در خرید فرز دندانپزشکی می‌باشد. خرید فرز دندانپزشکی از جنس الماس به دلیل مقاومت بالایی که دارد تا مدت‌ها ماندگاری خواهد داشت. فروشگاه دندانپزشکی دنسیس یک مرجع معتبر در زمینه خرید فرز دندانپزشکی می باشد.

فرزهای کاربایدی

فرزهای کاربایدی در سال ۱۹۴۷ توسط جامعه دندانپزشکی معرفی و مورد اقبال قرار گرفتند. این فرزها بعد از فرزهای استیل به دلیل کارایی بیشتر و سریع‌تری که داشتند، با استقبال زیادی روبرو شدند. فلز به کار گرفته شده در ساخت فرزهای کاربایدی، تنگستن می‌باشد. تنگستن یکی از فلزهای بسیار سخت و مقاوم به دماهای بالا می‌باشد. سختی این فلز، ۳ برابر بیشتر از تنگستن است. فرز دندانپزشکی کارباید به دلیل سختی زیادی که دارد، مناسب برش‌های بسیار تیز می‌باشد که بواسطه آن می‌توان نسج دندان را به راحتی برداشت. از فرزهای کاربایدی در آماده‌سازی حفره دندان، تکمیل نهایی سطوح ترمیم شده، جدا کردن مواد قدیمی در دندان‌های پر شده، بوجود آوردن فاصله در دندان‌های بهم چسبیده استفاده می‌شود.  فرزهای کاربایدی همچنین برای جدا کردن مواد ترمیمی چون کامپوزیت هیبریدی نیز مناسب هستند.

فرزهای سرامیکی

از فرزهای سرامیکی اغلب برای ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. این نوع از فرزهای دندانپزشکی به دلیل عملکرد قابل قبولی که از خود نشان می‌دهند، در خارج کردن پوسیدگی‌های دندان بسیار موفق بوده‌اند. این فرزها علاوه بر این در برداشتن آمالگام دندان نیز مناسب هستند. فرز دندانپزشکی از جنس سرامیک در حذف کامل آنامل، پوسیدگی‌های دندانی و مواد ترمیمی روی دندان، اثرات قابل توجهی از خود نشان می‌دهند. این فرزها می‌توانند عملیات ذکر شده را بدون هیچ‌گونه ریسک و خطری انجام دهند. چرا که فرزهای سرامیکی، تقریباً هیچ تهدیدی برای مینای دندان بوجود نمی‌آورند. این فرزها دارای مقاومتی بالا در برابر خوردگی هستند. 

فرزهای پلیمری

استفاده از فرزهای کاربایدی یا سرامیکی، همواره این احتمال را با خود به همراه دارند که باعث برداشت اضافه از نسج دندان شوند. فرزهایی که از جنس پلیمر هستند برای چنین مواقعی طراحی شده‌اند. در رابطه با بلیچینگ دندان اینجا را کلیک کنید. اولین نسل از فرزهای پلیمری برای جداسازی پوسیدگی‌های عمیق دندانی معرفی شدند. نخستین نسل از این فرزها موفقیت چندانی کسب نکرد. بعد از آن، فرزهایی با جنس کیفیت بالاتر عرضه شدند. این فرزها توانستند در سرعت‌های بالای ۴۰۰۰ دور عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

فایل روتاری و نقش آن در درمان ریشه دندان
فایل روتاری و نقش آن در درمان ریشه دندان

فایل روتاری

پیشرفت‌های ایجاد شده در علوم پزشکی باعث سهولت در انجام درمان‌ها شده‌اند. با مقایسه‌ای سر انگشتی بین تکنولوژی حاضر و گذشته‌ای نه چندان دور، در خواهیم یافت که فنآوری تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی تا چه حد تغییر کرده‌ است. از طرفی گسترده‌تر شدن طیف بیماری‌ها نیز الزام به تحولات تکنولوژیک را دوچندان کرده‌اند. دندان‌درد یکی از دردهایی است که عمده دلیل پیدایش آن، وجود عارضه‌ها در ریشه دندان است. بسیاری از ما درد دندان را تجربه کرده‌ایم و به خوبی دریافته‌ایم که تا چه حد می‌تواند آزاردهنده باشد. از این رو، درمان ریشه دندان از حساس‌ترین و مهم‌ترین اقداماتی است که برای بازیابی سلامت دندان به کار گرفته می‌شود.

درمان ریشه دندان به چه معناست؟

درمان ریشه دندان به این معنیست که عصب دندان را خارج و فضای داخل کانال را تمیز کرده و در انتها برای جلوگیری از ورود میکروب به فضای ریشه دندان، آن را پر کنیم. اهمیت درمان ریشه دندان یا عصب کشی این است که بتوانیم دندان را همچنان در دهان خود داشته باشیم. هرچند بعد از درمان ریشه، ادامه روند زندگی دندان، بدون عصب زنده خواهد بود.  در گذشته‌، بیمارانی که مبتلا به درد دندان می‌شدند، ناچاراً باید اقدام به کشیدن دندان می‌کردند. از این رو، بسیار پیش می‌آمد که یک فرد جوان نیز با کمبود چندین دندان در دهان مواجه باشد. اما به لطف رشد تکنولوژی‌های دندانپزشکی و ابداع شیوه‌های جدید، روندی متفاوت برای درمان ریشه دندان به کار گرفته می‌شود.

نتیجه درمان ریشه دندان چیست؟

لازم است بعد از درمان ریشه دندان و به هنگام غذا خوردن، احساس درد در دندان‌ها نداشته باشیم. دردهای ناشی از حساسیت دندانی بخصوص در مواقعی که غذاهای بسیار سرد یا داغ مصرف می‌کنیم بیشتر احساس می‌شوند. پس مهم‌ترین هدف از درمان ریشه دندان این است که از دردهای ناشی از پوسیدگی دندان در امام باشیم. از طرف دیگر، باقی ماندن دندان در دهان موجب حفظ و مراقبت از زیبایی چهره نیز خواهد شد. اگر تا بحال در مطب دندانپزشکی، تحت درمان ریشه دندان قرار گرفته‌اید، احتمالاً با دستگاهی شبیه به یک قلم دیجیتالی مواجه شده‌اید. این دستگاه به آن روتاری یا چرخشی گفته می‌شود، وسیله‌ای برای درمان ریشه دندان است. این وسیله می‌تواند با دقتی بسیار بالاتر و به خرج دادن ظرافت زیاد، باعث درمان بهتر ریشه دندان شود. 

 

فایل روتاری

فایل روتاری؛ شیوه‌ای برای درمان ریشه دندان

در سال‌های گذشته و پیش از رشد تجهیزات پزشکی، درمان ریشه دندان توسط دست انجام می‌شد. درمان کردن ریشه دندان با دست، مهارتی بسیار بالاتر برای دندانپزشک می‌طلبد. اما این روزها با رشد تکنولوژی‌های پزشکی و دندانپزشکی، درمان ریشه دندان بوسیله فایل روتاری و دستگاه مربوط به آن انجام می‌شود. درمان ریشه دندان با فایل روتاری موجب افزایش دقت حرکات و کاهش چشمگیر اشتباهات و خطاهای دندانپزشک می‌شود. استفاده از دستگاه و فایل روتاری برای درمان ریشه دندان باعث پاکسازی و تخلیه بهتر کانال‌های ریشه دندان می‌شود. استفاده از فایل روتاری برای درمان ریشه دندان، مزایای بسیاری به همراه خود خواهد داشت. اولین مزیتی که برای بهره‌مندی از دستگاه روتاری و فایل روتاری تعریف شده است، سهولت استفاده و سرعت‌ عمل بالای آن در درمان ریشه دندان است. علاوه بر این، این روش درمانی باعث افزایش دقت دندانپزشک در طول درمان می‌شود و همچنین انرژی کمتری نیز از وی خواهد گرفت. همچنین به گفته بسیاری از بیماران، استفاده از این روش باعث کاهش دردهای پس از درمان ریشه دندان می‌شود. 

اهمیت استفاده از فایل روتاری در درمان ریشه دندان

فایل روتاری در شکل‌، فرم و جنس‌های مختلفی تولید شده است. هر کدام از جنس‌ها و شکل‌های مختلف فایل روتاری برای درمان خاصی به کار گرفته می‌شوند. این امر باعث می‌شود تا فایل روتاری مورد استفاده، دقیقاً به شکل و فرم کانال ریشه مورد نظر باشد. انجام چنین کاری موجب بالا رفتن چشمگیر کیفیت و دقت درمان ریشه می‌شود. همچنین سرعت و سهولت عصب کشی دندان را نیز تا حد زیادی افزایش می‌دهد. به کار بردن حرکات دست برای تخلیه کانال‌ها و پاکسازی ریشه در روش سنتی، دقت، زمان و انرژی زیادی را می‌طلبد. این امر باعث ایجاد خستگی در دستان دندانپزشک می‌شود که ممکن است دقت او را کاهش داده و موجب جلوگیری از کسب نتیجه مطلوب شود. بهره‌گیری از فایل روتاری برای درمان ریشه دندان، در به دست آمدن نتیجه مورد نظر تاثیرات بسیاری دارد. هرچند امروزه کمتر دندانپزشکی دیده می‌شود که مطب خود را به دستگاه روتاری مجهز نکرده باشد.

فروشگاه دندانپزشکی دنسیس