شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا

مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا

مراجعه به دندانپزشکی

رسیدگی به دندان ها یکی از امور واجب و ضروری می باشد که هر فردی در طول زندگی خود باید به آن توجه کند تا به دندان های سالمی دست یابد. اما چیزی که ما در این مقاله در مورد آن بحث خواهیم کرد این است که آیا در دوران خاصی مانند دوران کرونا مراجعه به دندان پزشک کار درستی می باشد و آیا در صورت مراجعه ی فرد به دندان پزشک به دلایل مختلف رسیدگی به دندان ها، چقدر احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا وجود دارد؟

 

با فراگیر شدن ویروس کرونا در سطح جهان و شرایط خاصی که برای انسان ها به وجود آورده است، آن ها را از رفت و آمد به مکان های غیر ضروری منع کرده است. با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مطب های دندان پزشکی نیز با مشکل رو به رو شده اند. اما باید دانست که مراجعه به دندان پزشک در دوران کرونا و مراجعه به آن ها یکی از خطرناک ترین کارهایی می باشد که فرد انجام می دهد.


 ویروس کرونا از طریق چشم و بینی به راحتی منتقل می شود و در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، فرد در مقابل این ویروس مقاومت خود را از دست داده و در صد ابتلا وی به این بیماری افزایش میابد. اما در صورتی که مراجعه به دندان پزشک برای بیمار حیاتی بود، وی باید به چه نکاتی توجه کند و در رابطه با چه چیز هایی باید اطلاع داشته باشد؟

کنترل عفونت

زمانی که فردی به دندان پزشک مراجعه می کند، کارکنان دندان پزشک در ابتدا و قبل از هر کاری اقدامات احتیاتی را بر روی دندان های فرد انجام می دهند که هم خود و هم بیمار در برابر این ویروس و ابتلای به کرونا ایمن شوند. این اقدامات احتیاطی که کارکنان آن را انجام می دهند در زمینه ی کنترل عفونت می باشد که می توان آن را یکی از مراحل مهم و حیاتی برای بیمار دانست. جلوگیری از این مرحله احتمال ابتلا به کرونا را در مراجعه کنندهگان افزایش می دهند.

 به همین دلیل پیشنهاد ما در این مقاله منع شما از رفتن به دندان پزشکی ها نمی باشد، چرا که رسیدگی به دندان ها به خصوص در مواقع درد امری انکار ناپذیر می باشد که باید به آن رسیدگی شود. از جهتی کارکنان دندان پزشکی بیشتر در معرض خطر می باشند، چرا که آن ها مستقیما با در فاصله نزدیک با بیمارانشان قرار میگیرند، و از طرفی کاملا مستقیم با بزاق سر و کار دارند.

 

علائم پنهان ویروس کرونا

باید به این نکته توجه داشته باشید که ویروس کرونا و بیماری آن، در بیشتر مواقع دارای علائم خاصی نمی باشد. به همین دلیل ممکن است افرادی که در مطب وجود دارند به این ویروس مبتلا شده باشند اما علائمی نداشته باشند. در این رابطه می توان گفت که ویروس کرونا به مدت چهار ده روز و یا به عبارتی دو هفته، دارای علائم پنهان می باشد. به همین دلیل ممکن است بیماران دیگر و یا حتی خود کادر کارکنان دندان پزشکی به این نوع ویروس مشکوک به ابتلا باشند.

به همین دلیل کمیته اصلی حفاظت از سلامت در استرالیا به دندانپزشکان توصیه کرده است که در مطب های دندان پزشک تنها معالجه های ضروری که ذرات معلقی را در هوا تولید نمی کنند صورت بگیرد، تا هم خیال دندان پزشک و هم بیمار از این موضوع راحت باشد. در این خصوص باید کلیه معاینات معمول و معالجات را به تعویق بیندازند.

  

دندانپزشکی در دوران کرونا

 

ممکن است که دندان شما به تراش و یا کامپوزیت نیاز داشته باشد و دندان ها توسط دندان پزشک تراش داده شوند و یا ممکن است دندان شما به جراحی یا اینپلنت نیاز داشته باشد که در این صورت قطرات ریز در هوا معلق خواهند شد. معلق شدن ذرات زیر در هوا برای شما و دندان پزشک خطرات جدی در پی خواهد داشت که جان هر دوی شما را تهدید خواهد کرد. با توجه به سنگین بودن ویروس کرونا، این ویروس قادر است تا سه ساعت در هوا باقی بماند و این موضوع به معنی رخ دادن فاجعه ی بزرگیست که کادر دندان پزشکان را تهدید می کند.

 به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که مراقبت های غیر ضروری دندان پزشکی را به تعویق انداخته و بعد از ایمن شدن اوضاع به آن رسیدگی کنید. در زیر لیستی را به شما ارائه می دهیم که در صورت برابر بودن شرایط شما با آن باید از رفتن به دندان پزشک اجتناب فرمایید.

 

بیشتر بخوانید: علائم جدید ویروس کرونا

در چه صورت رفتن به دندان پزشک ضروری نمی باشد؟

در صورتی که هدف شما از رفتن به دندان پزشکی انجام معاینات روتین ومعالجه می باشد باید از رفتن به دندان پزشکی خود داری کنید. به طور مثال در صورتی می خواهید یک چکاپ معمولی انجام دهید تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل فرمایید بهتر است که از رفتن به دندان پزشکی صرف نظر کنید.

در صورتی که در دندان هایتان درد و تورم ندارید و می خواهید که دندان هایتان را بکشید و یا آن ها پر کنید و یا اگر دندان هایتان شکسته و خرد شده شده باشد، در صورتی که مشکل هالیتوز و یا بوی بد دهانی دارید، شما در موقعیتی قرار گرفته اید که مراجعه به دندان پزشکی برایتان غیر ضروری می باشد و بهتر است برای امنیت و حفظ خودتان از این ویروس و نتایج مرگ بار آن در صورت ابتلا به کرونا در خانه هایتان بمانید.

در چه صورتی می توانید به مطب های دندان پزشکی برای معالجه ی دندان هایتان مراجعه فرمایید؟

در صورتی که در دندان هایتان درد احساس کنید می توانید به مطب دندان پزشکی مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. زمانی که دندان کشیده ای دارید و یا درمان کانال ریشه دندانتان به حدی رسیده که نمی توانید درد آن را تحمل کنید به این معناسب که عصب دندان به ریشه رسیده است و باید برای بهبود وضعیت فعلی خود به دندان پزشکی مراجعه فرمایید. زخم، عفونت و یا مشکلات مربوط به لثه از جمله موارد دیگری می باشند که در صورت داشتن چنین شرایطی باید به دندان پزشکی ها مراجعه فرمایید.

در صورتی که دندان شما قبلا جراحی شده است و هم اکنون موقع برداشتن بخیه دندان شما می باشد می توانید به مراکز دندان پزشکی مراجعه فرمایید. در صورتی که بیوپسی بافت غیرطبیعی احساس کردید می توانید به دندان پزشکی ها مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. برای افرادی که در معرض اشعه و یا سایر روش های درمان سرطان می باشند می توانند برای  چکاپ دندان با دندان پزشکی مراجعه فرمایند.

 

انصراف از نظر