شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

ضد عفونی کردن ابزار پزشکی

ضد عفونی کردن ابزار پزشکی

ضد عفونی کردن

ممکن است در این روزها شما نیز مانند اکثر مراجعه کننده گان و بیماران لازم بدانید که به یک پزشک مراجعه کرده و مشکل به وجود آمده در سلامتی خود را حل کنید. ما در این مقاله اطلاعاتی را به صورت هدف مند و جامعی درباره ی وضعیت مطب های پزشکی در روزهای کرونایی و ضد عفونی کردن ابزار پزشکی پرداخته ایم.

شما با خواندن این مطلب می توانید در باره ی عناوین زیر اطلاعات جامعی را بدست آورید:

 • چه نکاتی را باید قبل از ورود به مطب پزشک رعایت کرد؟
 • چگونه می توان ابزار آلات پزشکی مورد استفاده را عاری از ویروس کرد؟
 • مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی
 • برای ضد عفونی کردن ابزار پزشکی باید کدام یک از پروسه های استریل و ضدعفونی کننده را انتخاب کرد؟
 • کاربرد مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی
 • ویژگی های مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی
 • روش نگه داری مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی
 • نکاتی که باید در مصرف مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی رعایت کنید

چه نکاتی را باید قبل از ورود به مطب پزشک رعایت کرد؟

همان طور که می دانید، مطب های پزشکی از جمله مکان های عمومی می باشند که افراد زیادی در آن رفت و آمد کرده و تجمع میکنند. تجمع افراد به خصوص در صف های انتظار به صورت واضحی قابل شهود می باشد. بنابراین ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که آیا این مکان های عمومی شلوغ و پر رفت و آمد، جای امنی برای درمان هستند یا خیر؟

اگر بخواهیم به صراحت به این سوال پاسخ دهیم،باید بگوییم که در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، این مکان های عمومی یکی از خطرناک ترین اماکنی می باشند که ممکن است در آینده دلیل بیماری شما گردند. از ان جا که افراد زیادی در چنین فضاهای سربسته و محدودی در حال رفت و آمد می باشند، باید نکاتی را در نظر گرفته و آن ها را به دقت پیش برد. اما این نکات کدام اند؟

 • زمانی که می خواهید در مطب ها و چنین فضاهای سربسته ای حضور یابید، باید فاصله ی اجتماعی خود را رعایت کنید.
 • دقت کنید که استفاده از ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده یکی از مهم ترین راه کار ها برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری خطرناک می باشد.
 • شست و شوی دست ها به صورت مکرر و دائم می تواند در کاهش خطر ابتلا به این ویروس تاثیر داشته باشد.
 • حدالامکان سعی کنید تماسی با وسایل پیرامونی خود نداشته باشید.
 • در هنگام استفاده از آسانسود از وسیله ای استفاده کنید که مانع تماس مستقیم دستان شما به دکمه های آسانسور شود.
 • دستان خود را به هیچ عنوان به چشم، دهان و صورت خود نزنید.

چگونه می توان ابزار آلات پزشکی مورد استفاده را بدون خوردگی عاری از ویروس کرد؟

چه در دوران حساس کرونا و چه قبل از این دوران، ابزار آلات پزشکی از وسایل حساسی می باشند که مستقیما با دهان و دندان افراد سرو کار داشته و با آن ها در تماس می باشند. به همین دلیل ضد عفونی کردن همیشگی آن ها یکی از ضروریات می باشد. اما چه بسا دوران کرونا، خطرات و سختی هایی را برای همگان به وجود آورده است که نمی توان از آن غافل بود. به همین دلیل در این دوران باید با یک حساسیت ویژه ای ابزارآلات پزشکی را ضدعفونی کرد.

ضد عفونی کردن به فرایندی می گویند که به طرق مختلفی بتوان میکرب ها، ویروس ها و باکتری ها را از بین برده و محیط را عاری از هر گونه ویروسی کرد. از آن جا که وسایل و تجهیزات پزشکی در معرض آلودگی قرار دارند ممکن است در صورت بی توجهی کردن به چنین موردی مراجعه کنندگان به بیماری های عفونی دچار شوند. به همین دلیل برای جلوگیری کردن از چنین مشکلی ضد عفونی کردن ابزار پزشکی یکی از اصول مراقبت های اولیه در این زمینه به شمار می آید.

 

مواد ضدعفونی کننده

 


مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی

 • مواد ضد عفونی کننده ی ابزار پزشکی، جزء موادی هستند که برای از بین بردن میکروارگانیسم های موجود بر روی این ابزارآلات به کار می روند. در واقع، به مراحلی که طی آن میکرب ها از روی وسایل پزشکی از بین می روند، آلوده زدایی می گویند که ضد عفونی کردن یکی از مراحل این فرایند می باشد. باید این را در نظر داشت که بهترین مواد برای ضد عفونی کردن ابزار پزشکی موادی هستند که این کار را بدون خوردگی انجام دهند.

 خرید آنلاین انواع ضد عفونی کننده ابزار برای ضد عفونی کردن ابزار پزشکی باید کدام یک از پروسه های استریل و ضدعفونی کننده را انتخاب کرد؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال در ابتدا باید به تفاوت هایی که بین این دو پروسه وجود دارد اشاره کرد. استریل و ضد عفونی کردن ابزار پزشکی هر دو پروسه های مشابهی را در کاهش خطر ابتلا به این بیماری را انجام می دهند، اما تفاوت هایی را نیز با یکدیگر دارند. زمانی که شما از استریل سطوح سخن می گویید به این معناست که شما تعداد میکرب ها را با این کار به میزان قابل توجهی کاهش می دهید اما میکرب ها به صورت کامل در این فرایند از بین نخواهند رفت. در صورتی که با ضد عفونی کردن ابزار پزشکی میکرب ها به صورت کامل از روی سطوح پاک شده و کاملا از بین خواهند رفت.

کاربرد مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی

 • یکی از موارد کاربرد مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی ضدعفونی کردن ظروف بیمارستانی و ابزارهای پزشکی در بیمارستان ها، درمانگاه ها و دندانپزشکی ها بدون هیچ گونه خوردگی می باشد.
 •  همچنین این مواد در مراکز درمانی موارد استفاده ی بسیاری دارند.

ویژگی های مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی

 • ضد عفونی کننده ابزار پزشکی دارای فرمولاسیونی می باشد که کاملا با محیط سازگاری دارد.
 • برخی از مواد ضد عفونی کننده را می توان در حمام های اولتراسونیک استفاده کرد.
 • شما با استفاده از مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی توانید به طور همزمان چند ابزار پزشکی را ضدعفونی کنید.
 • این مواد دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچ، ضد باسیل سل و ضد ویروسی می باشند که کاملا ابزار پزشکی را از هر آلودگی پاک کرده و خوردگی در آن ها به وجود نمی آورند.
 • برخی از مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی نیازمند رقیق سازی دارند.

روش نگه داری مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی

 • در هنگام خرید مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی حتما به تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته بندی این مواد دقت لازم را داشته باشید و اندزه ی این مواد را متناسب با نیازتان تهیه کنید. چرا که این مواد دارای محدودیت در زمان نگه داری می باشند و در صورتی که بیشتر از نیاز خریداری شوند، از تاریخ آن ها گذشته و قابلیت ضد عفونی کردن خود را از دست خواهند داد.
 • مدت استفاده از این مواد بسته به نوع محصول متفاوت می باشد. به همین دلیل در زمان خریداری محصول خود تمامی اطلاعات درج شده بر روی آن را مطالعه کرده و بر اساس نیاز خود خرید این مواد را بر عهده بگیرید.
 • مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی را باید در جای خشک، دور از آفتاب و حرارت مستقیم و دور از دسترس کودکان قرار داد.

نکاتی که باید در مصرف مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی رعایت کنید

در صورتی که قبلا از مواد دیگری برای ابزار پزشکی خود استفاده کرده اید باید لوازم خود را از آن مواد پاک سازی کرده و سپس به استفاده از مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی بپردازید. بدین منظور می توانید ابزار آلات خود را با اب شست و شو داده تا مواد قبلی اثر خود را به صورت کامل از دست بدهد. در مرحله ی دوم یک ظرف مناسب برای این کار یافته و محلول ضد عفونی کننده را به میزان مناسبی درون ظرف بریزید. بعد از این مرحله شما می توانید ابزار پزشکی خود را به مدت پنج تا پانزده دقیقه در داخل آن گذاشته و صبر کنید که باکتری ها و میکرب ها به صورت کامل از بین بروند.

در مرحله ی بعد، شما می توانید ابزارهای خود را از داخل محلول برداشته و با آبکشی، آن ها را مورد استفاده قرار دهید. توجه کنید که برای ضد عفونی کردن ابزار پزشکی دیگر باید از محلول جدیدی استفاده نمایید. لازم است انجام این کار را به یک محیط باز موکول کنید. انجام فرایند ضد عفونی کننده ابزار پزشکی در یک محیط بسته خطراتی را برای شما در پی خواهد داشت. چرا که تهویه مناسب یکی از ملزومات انجام این کار می باشد. معمولا برای ضد عفونی کردن ابزار پزشکی، افراد خاصی مسئول انجام این فرایند می شوند، به طوری که آن ها همیشه با چنین موادی سر و کار دارند.

از آن جا که بخارات حاصل از این مواد خطرناک می باشد، توجه بیشتر این افراد به نکات گفته شده باید به صورت جدی صورت گرفته و از انجام آن ها به هیج وجه کوتاهی نشود. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از محصول های ضد عفونی کننده حتما نکات بهداشتی مربوط به آن را در نظر بگیرید. استفاده از دستکش و پوشش مناسب یکی از اصولی ترین کارهایی می باشد که باید آن را در نظر بگیرید. در صورتی که به صورت اتفاقی این محلول با پوست و یا چشم شما تماس پیدا کرد، ناحیه مورد نظر را با آب فراوان بشویید و در صورت احساس خطر حتما به پزشک مراجعه کنید.

نحوه عملکرد مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی

مواد ضد عفونی کننده ابزار پزشکی اکسید کننده های بسیار قوی می باشند که بدون ایجاد خوردگی، دیواره های سلولی میکروارگانیسم را تخریب و تغییر شکل می دهند. از ان جا که برخی از باکتریها از خود مقاومت بسیار بالایی را نشان می دهند، این مواد می توانند مقاوت بالای آن ها شکسته و آن ها را نابود کنند. با تخریب و تغییر شکل دیواره های میکروارگانیسم، مواد ترشح شده به صورت کلی از بین می روند.

بیشتر بخوانید: انواع محلول ضد عفونی کننده
انصراف از نظر