شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

علائم ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا

 ویروس کرونا

ویروس کرونا، یکی از خطرناک ترین ویروس هایی می باشد که در روزهای اخیر، جهان پیشرفته بشریت را فلج کرده و جان بسیاری از انسان ها را گرفته است. این ویروس کوچک اما خطرناک، توانسته است با قدرت مرگ باری که دارد تیتر اول خبرهای امروزی قرار بگیرد. نه تنها جان انسان ها، بلکه جان حیوانات نیز با پا به عرصه گذاشتن این ویروس به خطر افتاده است.

راه های ورود ویروس کرونا به بدن انسان

این ویروس می تواند از راه تنفسی به بدن انسان ها وارد شده و باعث ناراحتی های ریوی گردد. علائم ویروس کرونا ممکن تنها به صورت یک سرما خوردگی ساده نمود پیدا کند و گاها نیز این علائم به اندازه ی ذات الریه شدید می باشد. گاهی از اوقات ویروس کرونا ممکن از از راه دیگری به بدن انسان سرایت کرده و او را بیمار کند. ویروس های کرونا دارای انواع مختلفی می باشند که کرونای حیوانی یکی از آن ها می باشد. کرونای حیوانی ممکن است به بدن یک حیوانی سرایت کرده و او را به بیماری مبتلا کند.

این ویروس ها می توانند حتی از طریق حیوانات نیز به بدن انسان ها سرایت کنند. با نگاهی به تاریخ بشریت متوجه خواهید شد که بر خلاف برخی از دیدگاه ها این نوعه ویروس در طول تاریخ وجود داشته و ویروس جدیدی نمی باشد. به طور مثال می توان به سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ اشاره کرد. در این سال ها ویروسی به نام SARS که نمونه ای از ویروس کرونا می باشد، از حیوانات به انسان ها منتقل می شد. MERS نوع دیگری از ویروس کرونا می باشد. ویروس MERS را می توان نمونه ای دانست که در سال ۲۰۱۲ جان انسان ها به خطر انداخته و باعث مرگ بسیاری از آن ها شده است. این ویروس از طریق شتر به بدن انسان ها انقال می یافت.

 

علائم ویروس کرونا 

 

علائم ویروس کرونا

کرونا ویروس ها در هر نوعی که باشند به صورت بیماری های تنفسی در بدن انسان ها نمود پیدا کرده و ریه های فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. فردی که ناقل بیماری کرونا می باشد، به مدت دو هفته و یا چهار ده روز دوران نهفته ای دارد که هیچ گونه علائمی مشخصی ندارد. اما باید توجه داشت که نداشتن هیچ گونه علائمی، دلیل بر سرایت نکردن این ویروس نمی باشد.

در ادامه به بررسی برخی از علائم ویروس کرونا در ایران می پردازیم:  

 •  تنگی نفس:

یکی از علائمی که می توان برای ویروس کرونا در ایران و کل جهان نام برد، تنگی نفس می باشد. از آن جا که این ویروس ریه های فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، اولین تاثیری که بر روی انسان می گذارد تنگی نفس به همراه سرفه و تب می باشد. اما از علائم غیر تنفسی ویروس کرونا می توان به مواردی چون، تهوع ، استفراغ یا اسهال اشاره کرد. در طول مدت بیماری، افرادی که دچار این نوع بیماری می شوند در صورت داشتن سیستم ایمنی ضعیف، ممکن است به ذات ریه و برونشیت مبتلا شوند. کودکان و افراد سال خورده از جمله افرادی می باشند که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

 

 • تب:

تب یکی دیگر از نشانه ها و علائمی می باشد که فرد دارای کرونا می تواند در خود احساس کند. به این منظور توجه به دمای بدن یکی از اموری می باشد که افراد باید به آن توجه لازم را داشته باشند. تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38.0 درجه سانتیگراد) می تواند نشانه ای از ابتلا به کرونا ویروس یا عفونت دیگر باشد که می توان با گرفتن تست و مشوت با پزشک از آن مطمئن شد.

 

 • آب ریزی بینی و سرفه های شدید:

یکی دیگر از علائم کرونا، آب ریزش بینی و سرفه می باشد. آب ریزش بینی در فرد مبتلا می تواند هم با مخاط و هم بدون آن باشد. البته سرفه و آب ریزش بینی می تواند نشانه ی حساسیت فصلی و و یا عفونت تنفسی فرد باشد که نباید آن را با علائم کرونا اشتباه گرفت. در صورت داشتن چنین شرایطی، می توانید برای اطمینان از وضع موجود خود با یک پزشک مشورت نمایید. همچنین مراقب اطرافیانتان و کسانی که دارای چنین بیماری هستند باشید. بهتر است مدتی به دور از محیط بیرون و روابط اجتماعیتان سپری کنید. و در مواقع ضروری به اجتماع وارد شوید. در صورت بیرون رفتن حتما با خود ماسک داشته باشید.  

 • گلو درد:

یکی دیگر از علائم ویروس کرونا گلو درد می باشد. گلو درد کرونا، نباید با یک گلو درد عادی به اشتباه گرفته شود. در صورتی که شما به دلیل سرفه های مکرر دچار گلو درد شده اید، این یک گلو درد معمولی می باشد و نباید هیچ نوع نگرانی به خود راه دهید. گلو درد در اوایل عفونت ویروس کرونا ظاهر می شود و این با یک گلو درد معمولی متفاوت می باشد. گلو دردی که فرد مبتلا بر اثر داشتن این ویروس دارد، به دلیل عفونتی می باشد که این ویروس بر روی بدن او گذاشته است. چنین گلو دردی همراه با سرفه های مکرر نخواهد بود.

   

 • درد:

احساس درد در نقاطی  خاص از بدن، یکی دیگر از علائم کرونا در ایران می باشد. احساس درد در ناحیه سر و بدن می تواند یکی از علائم هشدار دهنده برای فرد باشد. دردی که فرد مبتلا می تواند در خود احساس کند خستگی هایی را نیز به همراه خواهد داشت که فرد را از پا در می آورد.

 

 • حالت تهوع:

در صورتی که احساس حالت تهوع شما به حالت دائمی درآمده و برایتان مشکلات جدی را به وجود آورده باشد باید به یک پزشک مراجعه فرمایید. در ابتدا و قبل از شیوع این بیماری، هرگز گمان نمی رفت که مشکلات معده با کرونا ویروس ارتباطی هم د اشته باشند. اما زمانی که این ویروس رو به پیشروی در میان انسان ها کرد، ثبات این قضیه راحت تر انجام شد. بنابراین می توان تهوع را نمونه ای از علائم کرونا دانست.


 

 علائم غیر معمول و جدید ویروس کرونا:

  ویروس کرونا، یکی از عجیب ترین ویروس هایی می باشد که مردم جهان را به خود درگیر کرده است. این ویروس برای غلبه بر روی بدن انسان، راه های مختلفی را امتهان می کند. اما ویروس کرونا از چه طریقی به سیستم دفاعی انسان ها وارد شده و آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد؟

 • غلبه بر حس بویایی و چشایی:

یکی از علائمی که اخیرا به لیست علائم کرونا اضافه شده است، از بین رفتن حس بویایی و چشایی می باشد. این ویروس با غلبه بر سیستم ها بویایی و چشایی فرد مبتلا بر روی حالات او تاثیر گذاشته و وی را از چنین حس هایی بی نصیب خواهد کرد. به نظر می رسد، در موارد خفیف یا متوسط ​​Covid-19 شیوع علائم نام براده شده بیشتر باشد و تمامی افرادی که به این نوع ویروس مبتلا می شوند، در ابتدای بیماری خود حس بویایی و چشایی خود را از دست بدهند.

 • تغییر رنگ پاهای فرد مبتلا:

تورم در قسمت پاها یکی از علائم کرونا می باشد. علاوه بر این، تورمی که همراه با قرمزی و یا ایجاد رنگ بنفش در پاها شکل بگیرد، باید بیشتر مورد توجه افراد قرار بگیرد. ویروس Covid-19 در فرد مبتلا شروع به ایجاد لخته های خونی می کند و در نتیجه چنین امری، پاهای فرد شروع به قرمز شدن و متورم شدن می کنند. البته نمی توان با تکیه بر موارد گفته شده به این نتیجه رسید که فرد دارای چنین ویروسی می باشد. این علائم زمانی خطرناک می شوند که لخته های ایجاد شده در داخل بدن فرد مبتلا بیشتر شده و سلامتی او را به خطر بیاندازند.

 

این لخته ها در بدن افرادی که به این نوع بیماری ها مبتلا شده اند مورد بررسی قرار گرفته است. اندازه ی لخته های خونی موجود در بدن چین افرادی کاملا متفاوت از هم می باشند و در یک اندازه نیستند. اما لخته های ایجاد شده در بدن زمانی می توانند برای فرد مشکل ایجاد کنند که در محل هایی مانند ریه ها، قلب ،کلیه ها و کبد باعث مسدودی شوند. زمانی که چنین اتفاقی در بدن افتاده و مسدود شود التهاب، سکته ی مغذی و یا آمبولی ریوی برای فرد به وجود امده و جان فرد را تهدید می کند. علائم وجود لخته در بدن بیمار چیست و فرد مبتلا چگونه می توان به چنین موضوعی پی ببرد؟

 1. حساسیت یا درد غیرمعمول
 2. رنگ قرمز یا آبی رنگ در ناحیه
 3. گرما
 4. خارش
 5. گرفتگی در ماهیچه یا ساق پا
 6. درد قفسه سینه
 7. سرگیجه
  البته سه علائم آخر (درد قفسه سینه، سرگیجه، سرفه بد یا تنفس سخت) مربوط که کسانی است که لخته های موجود در بدن آن ها به قسمت بالا تنه آن ها رسیده و لخته های آن ها رشد کرده است.

 

 • چشم صورتی:

یکی دیگر از علائم عجیب و غریبی که می توان برای چنین مواردی نام برد، تغییر رنگ چشم ها می باشد. تغییر رنگ سفیدی داخل چشم ها به رنگ صورتی را می توان نشانه ی جدیدی برای وجود چنین ویروسی در بدن فرد مبتلا دانست. به ایجاد چنین پدیده ای در بدن افراد مبتلا، ملتحمه می گویند. چشم صورتی رنگ معمولا در یک تا سه درصد افراد مبتلا به وجود خواهد آمد.

  فروشگاه دنسیس ارائه کننده انواع محصولات ضد عفونی کننده تخصصی ضد کرونا

انصراف از نظر