شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

کاربرد و نحوه استفاده ی موم ارتودنسی

کاربرد و نحوه استفاده ی موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی یک ابزار درمانی و دندانی می باشد که مراجعه کنندگانی که برای نظر یافتن دندان هایشان به مطب دندان پزشکی مراجعه کرده اند، می توانند از آن استفاده کنند. در این مطلب کابرد و نحوه استفاده از موم ارتودنسی به صورت کاملی توضیح داده شده است که با مطالعه آن می توانید درباره ی عناوین زیر اطلاعات جامعی را بدست آورید:

 • موم ارتودنسی چیست؟
 • ترکیب و خواص موم ارتودنسی
 • کاربردها و مزایای موم اورتودنسی
 • ایا موم ارتودنسی را می توان برای تمامی بیماران به کار برد؟
 • نحوه استفاده از وکس و یا موم ارتودنسی
 • دستورالعمل استفاده از موم ارتودنسی
 • چند نکته در خصوص نحوه استفاده از موم ارتودنسی دندان

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی، یکی از ابزار آلات مورد استفاده برای دندان پزشکان می باشد. این موم طبیعی را می توان برای محافظت لثه ها و دهان به کار برد. زمانی که موم بر روی بریس قرار داده می شود از ساییده شدن بریس بر روی دندان فرد جلوگیری به عمل می آورد. برای اینکه بتوان از این موم به درستی استفاده کرد، در ابتدا باید دست ها را با دقت شست و کمی موم ارتودنسی را در دست گلوله کرد. بعد از آن، دندان ها مسواک و براکت ها باید خشک شوند. در مرحله ی بعد، موم را بر روی براکت و یا سیم فشار داده و بکشید.

 این موم ها باید به صورت مرتب مورد استفاده قرار بگیرند. به خصوص بعد از صرف غذا استفاده از این موم ها ضروری می باشد. در ادامه به صورت تخصصی کاربرد و نحوه استفاده از موم ارتودنسی مورد بررسی قرار گرفته است.

ترکیب و خواص موم ارتودنسی

موم ارتودنسی شامل ترکیبات طبییعی و مصنوعی می باشد. این موم از منابع معدنی مورد استفاده در پارافین و موم‌های میکروکریستالین، موم کارنائوبا و حشراتی مانند زنبور عسل تهیه می شوند. استفاده از این مواد طبیعی در ترکیبات موم ارتودنسی، خواص ویژه ای به موم می دهند. اما باید در نظر داشت که موم ارتودنسی به صورت صد درصد از این مواد طبیعی و خالص ساخته نشده است. مواد نام برده شده طبیعی معمولا با زرین ها ترکیب می شوند. در این روش هر ماده ای که ویژگی فیزیکی مطلوبی در موم ارتودنسی به وجود بیاود به موم اضافه شود.

 

موم ارتودنسی

 

کاربردها و مزایای موم اورتودنسی

چسبیدن به براکت‌ها و سیم بریس در زمان ارتودنسی دردها و ناراحتی هایی را در دندان بیماران ایجاد می کند. برای جلوگیری از ایجاد حس درد در دندان بیماران به دندان پزشکان استفاده از موم ارتودنسی پیشنهاد می شود. در صورتی که علت این ناراحتی سایش باشد، موم ارتودنسی می‌تواند به عنوان یک بافت ملایم برای بر روی دندان بیمار عمل کرده و درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. موم مورد استفاده برای انجام فرایند ارتودنسی دارای ماهیت هیدروفوبیک مات است. جنس این ماده سخت است که با گرمای انگشتان می تواند نرم و قابل انعطاف شود.

وکس های ارتودنسی به صورت نوار و در جعبه های کوچکی قرار داده شده اند. در حین اجرای کار، تنها یک قطعه کوچک از این موم مورد استفاده ی دندان پزشکان قرار خواهد گرفت. این موم یک ماده ی طبیعی بی ضرری است که مانعی بین بریس ها و ساختار داخلی دهان ایجاد می کند.

 

ایا موم ارتودنسی را می توان برای تمامی بیماران به کار برد؟

کاربرد و نحوه استفاده از موم ارتودنسی به گونه ای است که تمامی افرادی که برای انجام ارتودنسی به دندان پزشکان مراجعه می کنند، به این موم نیاز ندارند. این موم اغلب برای کودکان و افرادی که دندان هایشان حساسیت بالایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، می توان در ارتودنسی متحرک و ارتودنسی دیمون، این موم ها را استفاده نکرد. چرا که براکت های بکار رفته شده در این ارتودنسی ها ایمن بوده و معمولا نیازی به موم ارتودنسی ندارند. علاوه بر این، بزرگسالانی که ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده اند، معمولا به موم های طبیعی نیاز ندارند.

خرید آنلاین موم ارتودنسی

نحوه استفاده از وکس و یا موم ارتودنسی

موم و یا وکس ارتودنسی ماده ی طبیعی آب گریزی می باشد. به همین دلیل زمان استفاده از آن باید کاملا آمادگی داشته و منطقه را از هر رطوبتی پا سازی کنید. چراکه استفاده از این این وکس ها بر روی دندان های خیس عملکرد خوبی را نخواهند داشت. متخصصان دندان پزشکی معمولا نحوه استفاده از این وکس ها را به شما آموزش می دهند. اما در صورتی که آموزش های لازم را برای انجام این کار ندیدید، جای نگرانی نیست، چراکه می توان با رعایت دستور العمل های ساده ای از کاربرد و نحوه استفاده از موم ارتودنسی آشنا شد:

دستورالعمل استفاده از موم ارتودنسی

اولین مرحله برای اعمان وکس های ارتودنسی شناسایی براکت هایی می باشند که دهان را زخم می کنند. چرا که در انجام و اعمال این موم معمولا همه ی دندان ها، مورد نظر نمی باشند. بعد از شناسایی براکت ها، باید منطقه و دندان مورد نظر را کاملا تمییز کرده و ان را خشک کنید. چرا که موم با رطوبت ضدیت داشته و در صورت بی توجهی به آن موم به صورت کامل اثر نخواهد کرد. برای این کار می توان از موارد مختلفی بهره مند شد. به طور مثال می توانید برای خشک کردن دندان از دستمال استفاده کنید. دندان مورد نظر و اطراف براکت کاملا باید خشک شده باشند. بعد از انجام دادن تمامی مراحل گفته شده می توانید موم ارتودنسی را آماده کنید. مقدار کمی از موم را به اندازه ی تعداد براکت ها برداشته و آن را با حرارت نرم کنید. برای این کار می توان موم را با سر انگشتان نیز نرم کرد. بعد از نرم کردن موم، می توانید آن را در منطقه مورد نظر استفاده کرده و ان را به دور بارت و روی آن بزنید تا کاملا براکت پوشیده شود. با انجام این کار حساست شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

چند نکته در خصوص نحوه استفاده از موم ارتودنسی دندان
 • در زمان استفاده از موم ارتودنسی دندان باید به نکات مهمی توجه کرد و آن ها را به دقت لحاظ نمود.
 • باید توجه داشت که مومی که برای ارتودنسی دندان استفاده می کنید دائمی نیست. به همین دلیل باید آن را بعد از مدتی از روی براکت ها پاک کرد. معمولا زمانی که برای این کار در نظر گرفته و آن را تجدید می کنند برای چند دقیقه تا چند ساعت می باشد. بنابراین ممکن است در طول روز نیاز به تجدید چند باره از این موم ها داشته باشید.
 • به یاد داشته باشید صحبت کردن و غذا خورد، مواقع حساسی می باشند که بعد از به کار گذاری این مواد بر روی دندان ها باید به آن ها توجه کرد. چراکه در مواقع صحبت کردن و غذا خودن فک ها زیاد حرکت می کنند و امکان قورت دادن موم وجود خواهد داشت. البته از آن جا که مواد به کار رفته شده در این موم ها طبیعی بوه و سمی نیستند، هیچ گونه مشکلی برای شما ایجاد نخواهند کرد.
 • بعد از اینکه از موم اوتودنسی استفاده کردید، حتما به یاد داشته باشید که دهان خود را بشویید. برای این کار بهتر از است از آب ولرم استفاده کنید.
 • معمولا نحوه و کاربرد استفاده از موم ارتودنسی به گونه است که تا زمان بهبود زخم داخل دهان می توان از ان ها استفاده کرد.

 

انصراف از نظر