فایل روتاری و چند نکته مهم درباره آن‌ ها

فایل‌ روتاری یا فایل چرخشی از سال ۱۹۶۰ میلادی به عرصه دندانپزشکی اندودانتیکس معرفی شدند. فایل روتاری دارای مزایای فوق‌العاده‌ای می‌باشد که ویژگی‌های منحصربفرد آن، باعث تبدیل شدن آن‌ها به ابزارهایی موثر در آناتومی دندان شده‌اند.

ویژگی‌های سوپر الاستیک فایل روتاری، مهم‌ترین خصوصیت این ابزارهای برای ترمیم کانال‌های دندان می‌باشد. در این مطلب قصد داریم با ارائه توضیحاتی درباره فایل روتاری، خرید فایل روتاری، فروش فایل روتاری و نکاتی مهم در خصوص استفاده از آنها ارائه دهیم.

البته لازم به ذکر است که تهیه این مطلب، بیشتر به قصد مطالعه دندانپزشکان و متخصصان درمان ریشه دندان تهیه شده است. مهارت دندانپزشک بسیار مهم‌تر از نوع فایل روتاری است

اولین نکته مهمی که در خصوص استفاده از فایل روتاری وجود دارد این است که این فایل‌ها نقش چندانی در شکست یا موفق شدن روند درمان ریشه دندان ندارند. بلکه پیش از هر چیز مهم است که دندانپزشک، از مهارت بالایی در درمان ریشه دندان داشته باشد. پس لازم است پیش از خرید فایل روتاری به این نکته توجه داشته باشید.

فایل روتاری

از به کار بردن فایل‌های روتاری نترسید!

این نکته برای دندانپزشکان است. در قدم اول برای استفاده از فایل روتاری لازم است دندانپزشکان از این موضوع آگاه باشند که لزومی به ترسیدن از این وسیله‌ها نیست! بلکه در صورت استفاده صحیح و اصولی از آن‌ها، نه تنها دقت و عملکردتان بهتر خواهد شد، بلکه خطاهای محتمل در حین کار نیز کاهش چشمگیری خواهند یافت.

اگر قصد خرید کامپوزیت دندان را دارید اینجا را کلیک کنید.

سلیقه خود را بشناسید

انتخاب شخصی شما در خرید فایل روتاری حائز اهمیت است. هرچند مساله اقتصادی و بودجه نیز می‌توند تاثیرگذار در انتخاب شما باشد. اما در شروع استفاده از فایل روتاری، نظرات و دیدگاه‌های شخصی‌مان این است که از سیستم‌هایی با تعداد فایل‌های کمتر استفاده کنید. همچنین شاید بد نباشد که دستگاه‌هایی با کاربرد ساده‌تر را برای کاربری خود انتخاب نمائید.

با مشخصات سیستم‌های روتاری مختلف آشنا شوید

کارخانه‌های تولیدکننده فایل‌های روتاری، عموماً یک دفترچه راهنما برای مطالعه و استفاده درست از دستگاه تهیه می‌کنند. بنابراین لازم است پس از خرید فایل روتاری، تمام مندرجات ذکر شده در دفترچه را به دقت مطالعه نمایید.

فایل اندو

البته گفتن این نکته نیز لازم است که اتکا به تمام محتویات دفترچه‌ها نیز کاری غیر عقلانی است. چرا که در استفاده کردن از این دستگاه‌ها لازم است از مهارت و دانش تخصصی خودتان نیز بهر‌ه‌مند شوید.

حساب دفعات استفاده شده از فایل‌ها را داشته باشید

هر کدام از فایل‌های روتاری، دارای عمر مشخصی هستند. بنابراین حساب دفعات استفاده شده از فایل‌های روتاری را داشته باشید. استفاده بیش از اندازه توصیه شده ممکن است موجب بروز خطراتی در حین کار خواهد بود.

ضمناً این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که استفاده از فایل روتاری در کانال‌های باریک و کرودار، باعث کاهش عمر آنها خواهد شد. این نکته را پیش از خرید یا فروش فایل روتاری در نظر داشته باشید.

از دستیارتان بخواهید فایل‌ها را بررسی کنند

دستیاران دندانپزشک لازم است بعد از هر برا استفاده از فایل‌های روتاری، به دقت آنها را مورد بررسی قرار دهند. این بررسی‌ها شامل تغییرات در شکل، باز شدن یا شل شدن پیچ‌ها، کوتاه شدن نوک فایل‌ها و مواردی از این دست می‌باشد. در صورتی که فایل روتاری دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شده باشد لازم است که آن را از رده خراج کنید.

فایل روتاری

بعد از هر بار استفاده، فایل‌ها را ضدعفونی کنید

لازم است که بعد از هر بار استفاده ار فایل روتاری، آنها را استریل کنید. این عمل نه تنها باعث محافظت از بیماران در برابر آلودگی‌های مسری و ویروس‌ها می‌شود، بلکه تداوم عمر و افزایش ماندگاری فایل‌ها را نیز در پی خواهد داشت. اما لازم است این نکته را به یاد داشته باشید که از نگهداری فایل‌ها به مدت طولانی در محلول‌های ضدعفونی کننده نیز خودداری نمائید.

در صورت شکستن فایل، آرامش‌تان را حفظ کنید

اگر در حین استفاده از فایل روتاری، با شکستن یا جدا شدن فایل‌ها مواجه شدید، آرامش خود را حفظ کرده و بر خودتان مسلط باشید. شکستن فایل روتاری ممکن است باعث از دست رفتن تمرکز شما شود. برای رفع این مشکلات بهتر است برای خرید فایل روتاری، بودجه بیشتری در نظر بگیرید. استفاده از فایل روتاری مرغوب و مناسب هم می‌تواند باعث افزایش اعتمادبنفس شما شده و هم می‌تواند صرفه‌جویی‌های اقتصادی را نیز در بر داشته باشد.

فروشگاه دندانپزشکی دنسیس بهترین مرجع برای خرید فایل روتاری و بلیچینگ دندان می باشد.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید